Bluetooth – używać, czy nie

bezprzewodowo

Korzystanie z sieci bezprzewodowych jest wygodne. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Kogo nie denerwują plączące się kable? Ale, czy rzeczywiście warto używać Bluetooth-a?

Cena wolności
Urządzenia bezprzewodowe to – poza wygodą – czysta estetyka. Transmisja bezprzewodowa daje wolność, można przemieszczać się z laptopem, gdzie tylko się chce. Ale wraz z wolnością zwiększa się też ryzyko utraty, bądź naruszenia naszych danych i naszej prywatności.

Łatwy dostęp… dla wszystkich
Najbardziej popularne bezprzewodowe media to WiFi i Bluetooth. O podczerwieni właściwie nie ma co mówić – wyszła prawie z użytku.

O Bluetooth można powiedzieć jedno – nie powinno się go używać!

Atak na parowanie na PIN 4-znakowy zajmuje mniej niż jedną sekundę! Na PIN 7-znakowy – niewiele więcej niż minutę! Połączenie to gwarantuje więc łatwość dostępu nie tylko nam, ale również osobom, którym nie koniecznie chcielibyśmy udostępniać zasoby swojego telefonu, laptopa czy tabletu.

Jak i kiedy używać

Zatem jeżeli używa się prywatnie Bluetooth-a należy:

  • ustawić interfejs na tryb niewidoczny,
  • używać długiego PIN-u,
  • włączać Bluetooth-a tylko na czas, w którym jest nam potrzebny.

Jeżeli używasz Bluetooth-a do zestawów głośnomówiących w samochodzie czy do komórki, to licz się z tym, że z łatwością możesz zostać podsłuchany.

Osobom lubiącym poeksperymentować polecam programy dostępne na stronie:

http://www.security-hacks.com/2007/05/25/essential-bluetooth-hacking-tools

z pomocą których można zbadać, na ile są bezpieczne posiadane przez nie urządzenia Bluetooth.

Leszek Kępa

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.4/10 (12 votes cast)
Bluetooth – używać, czy nie, 8.4 out of 10 based on 12 ratings

Powiązane wpisy

3 Komentarzy

  1. Jan said:

    autor trochę przesadza z ta spiskowa teoria o podsluchiwaniu – zasieg bluetootha w przypadku wiekszosci urzadzen 2,5 mW nie przekracza kilku-max. 10 metrow wiec podsluchujacy musialby siedziec nam na zderzaku ;)

  2. Blue said:

    oj, chyba zasięg przekracza znacznie 10 m :-) powszechne i banalnie proste w instalacji są już nadajniki z powodzeniem działające w promieniu kilkudziesięciu metrów, a przy zainwestowaniu w technologię możliwy do osiągniecia zasięg bywa na prawdę imponujący…

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

1+2=

Top