Co powinno się w niej znaleźć w apteczce na wakacjach

Co w apteczce na wakacjach

 Sprawdź, czego nie powinno zabraknąć w twojej apteczce na wakacje. Zabierz leki na gorączkę, ból brzucha, ból gardła, urazy, odparzenia, mdłości podczas podróży. Nie zapomnij także o lekach przeciwbólowych –  gdy do lekarza daleko, ból może całkiem zepsuć humor. 

To też się przyda
W apteczce na wakacje nie powinno zabraknąć małych nożyczek, jednorazowych rękawiczek, opaski uciskowej oraz ustnika do wykonania sztucznego oddychania.

Twój urlop będzie na pewno udany, wypoczniesz i wrócisz do domu w świetnej formie. Dmuchaj jednak na zimne i przed wyjazdem na wakacje sprawdź zawartość swojej apteczki. Powinny się w niej znaleźć niezbędne, bezpieczne i skuteczne środki nie tylko na ból gardła, ból brzucha, biegunkę, plastry i środki opatrunkowe.

Na skręcenia i zwichnięcia
Są zwykle niegroźne, ale bolesne, bo urazowi ulegają drobne naczynia podskórne. Aby zmniejszyć ból i po urazie, najpierw przykładamy zimny kompres, następnego dnia – ciepły i wilgotny, żeby naczynia krwionośne się rozszerzyły. To sprzyja gojeniu się siniaków. Skręcenie kostki czy nadgarstka łączy się z rozciągnięciem lub naderwaniem więzadeł. Pojawia się ból, obrzęk, a wokół stawu sinoczerwone przebarwienie czyli siniak. To skutek wewnętrznego wylewu. Trzeba przyłożyć najpierw zimny kompres, a następnie zawinąć elastycznym bandażem. Jeżeli podejrzewasz złamanie, należy tylko unieruchomić kończynę. Pod żadnym pozorem nie próbować nastawiać kości samodzielnie!

Na otarcia i odparzenia
Otarcia, pęcherze i odparzenia powstają na stopach, gdy długo chodzisz w niewygodnych butach lub nosisz skarpety ze sztucznego włókna. Mogą się zrobić także na dłoniach od dźwigania walizki czy zbyt mocnego zaciskania rąk na trzonku łopaty. Otarcia, pęcherze i odparzenia pojawiają się też na ramionach od szelek plecaka lub pod pachami i w pachwinach od niewygodnego ubrania.
Zwykłe otarcia skóry, np. po upadku na kolano, trzeba zdezynfekować i dla ochrony przed zabrudzeniem zakleić plastrem z opatrunkiem. Gdy utworzą się pęcherze wypełnione osoczem, należy je zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem. Jeśli skóra dookoła pęcherza została uszkodzona, chore miejsce trzeba delikatnie przetrzeć wodą utlenioną, a następnie zakleić plastrem z opatrunkiem, który zawiera środek przeciwbólowy i substancję wchłaniającą płyn nagromadzony w pęcherzu. Skóry nad pęcherzami nie wolno zrywać, bo nawet tak banalna rana może stać się przyczyną zakażenia .

Na ukąszenia owadów
Możemy się przed nimi chronić, spryskując skórę preparatami, które je odstraszają. Warto na opakowaniu sprawdzić, na które owady preparat jest skuteczny (zwykle działają na komary, niektóre także na meszki, nieliczne również na kleszcze). W przypadku ukąszenia przez komary lub meszki bolące miejsca należy smarować środkami łagodzącymi ból, swędzenie i opuchliznę. Gdy nie masz odpowiedniego leku, ulgę przyniesie schładzanie ranki lodem. W przypadku kleszczy konieczne jest usunięcie kleszcza w całości, np. pęsetą. Nie wolno go smarować masłem czy benzyną – wtedy się dusi i wymiotuje, wstrzykując dodatkową porcję toksyn. Miejsce po kleszczu starannie dezynfekujemy. Obserwujemy, czy po kilku dniach nie pojawi się czerwony obrzęk. Jeśli tak, konieczna jest wizyta u lekarza, bo kleszcz mógł być zakażony boreliozą lub wirusem odkleszczowego zapalenia mózgu.

Anna Jarosz
Poradnik Zdrowie

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.7/10 (6 votes cast)
Co powinno się w niej znaleźć w apteczce na wakacjach, 7.7 out of 10 based on 6 ratings

Powiązane wpisy

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

1+2=

Top