Dekoracje ścian

patex_sciana

Jeśli chcemy szybko i niewielkim kosztem zmienić wnętrze, zacznijmy od ścian. Sztuczne kwiaty dawno wyszły z mody, ustępując miejsca kompozycjom z kwiatów ciętych, oryginalnym okazom w doniczkach i kwiatowym malowankom, wycinankom i wykonywanym z przeróżnych materiałów arabeskom. Florystyczne, uproszczone wzory robią furorę w świecie wzornictwa.

Potrzebne będą:

  • Płyta styropianowa typu styrodur o grubości 2 cm i wymiarach 65x120cm
  • Farba akrylowa
  • Mocny, bezrozpuszczalnikowy klej montażowy z pistoletem do jego aplikacji
  • Nożyk introligatorski z wąskim ostrzem
  • Masa mocującą do tymczasowego przytwierdzenia ornamentu
  • Pędzelek

Prezentowany wzór stanowi połączenie dwóch technik dekoratorskich – malunku i przyklejania wypukłych elementów dekoracyjnych. W przypadku tego wnętrza, oprócz samego wzoru, ogromne znaczenie ma gra kontrastów: ciemna roślina na jasnej ścianie, jasna na ciemnej, przestrzenne kontra płaskie. Kolor można jednak dopasować dowolnie i wcale, jeśli nie mamy na to ochoty, nie musi on drastycznie odbiegać od koloru podkładu. Dla końcowego efektu ważne jest, żeby elementy były dość duże, proste i nie wypełniały całej powierzchni ściany. Zrobienie takiej dekoracji zajęło nam kilka godzin. Nie wprawionym proponujemy zarezerwowanie sobie jednego dnia. Praca jest prosta, tania i szybka, a efekt na pewno niepowtarzalny.

1. Przygotowanie wzoru
Wzór najlepiej jest zaprojektować przy użyciu komputera (np. w programie corel draw), ale można go też narysować odręcznie, choć wtedy może troszkę stracić na precyzji. Jeśli używaliśmy komputera, możemy oddać plik do studia reklamowego, gdzie wykroi go za nas specjalna maszyna – tzw. ploter (koszt takiej usługi to około 50 zł). W domowych warunkach elementy dekoracji najłatwiej jest wyciąć introligatorskim nożykiem o wąskim ostrzu (takie najlepiej się sprawdzi przy wycinaniu zaokrągleń).

2. Malowanie
Przygotowane liście i kwiaty malujemy farbą akrylowa na wybrany kolor. W przypadku barw ciemnych, styropian musimy pomalować dwukrotnie. Starajmy się nie zachlapać spodów dekoracji, gdyż mogłoby to osłabić moc połączenia. Mniej więcej po godzinie elementy gotowe są do klejenia.

3. Klejenie
Aby nie popełnić pomyłki przy składaniu kompozycji, dobrze jest najpierw przykleić elementy arabeski. Można posłużyć się w tym celu masą mocującą Pritt, która ma konsystencję gumy do żucia, ale w przeciwieństwie do niej nie wysycha i nie zostawia brudnych śladów. Trwałe połączenie ze ścianą zapewni mocny klej montażowy taki jak np. Pattex Power FIX.

4. Ostateczny szlif.
Dekorację ściany kończymy malowaniem ornamentu na sąsiedniej ścianie. Kto nie czuje się zbyt pewny w technikach malarskich, może pomóc sobie wyciętym z tektury szablonem.

Pomysł, stylizacja i wykonanie: Monika Bożyk
fot. Patex

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

2+2=

Top