Gaśnica domowa – konieczność czy przesada

pixabay_4

Statystyki pokazują, że największe zagrożenie pożarowe dla zdrowia, życia i mienia występuje – paradoksalnie – w domach i mieszkaniach, czyli tam, gdzie powinniśmy być najbezpieczniejsi. Większość z tych pożarów mogłaby zostać ugaszona prostą gaśnicą domową. 

Pożary w domach i mieszkaniach
Według danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Polsce domy i mieszkania są najczęstszymi miejscami pożarów (nie licząc pożarów lasów i łąk często wywoływanych celowo). W naszych domach używamy coraz większej ilości sprzętu elektrycznego i elektronicznego – w kuchni, salonie, kotłowni. W Polsce buduje się też rocznie około siedemdziesięciu tysięcy kominków. Wszystko to stanowi potencjalne źródło pożaru. Należy jednak wiedzieć, że głównymi przyczynami pożarów nie są wady urządzeń, ale ich niewłaściwa eksploatacja oraz nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem.

Niezależnie od przyczyny rocznie dochodzi do ok. 30 000 pożarów w domach i mieszkaniach. W ich wyniku ok. 4000 osób odnosi obrażenia a prawie pół tysiąca traci życie. Co roku tysiące osób tracą dorobek życia, a często zdrowie czy nawet życie, a tymczasem rozwiązaniem problemu mogłaby być prosta gaśnica domowa. Za jej pomocą dałoby się ugasić w zarodku większość tych pożarów.

Jaka gaśnica nadaje się do domu
Na szczęście daje się zauważyć rodzący się trend wyposażania domów i mieszkań w gaśnice. Miejmy nadzieję, że za kilka lat posiadanie gaśnicy domowej będzie czymś tak normalnym i oczywistym, jak obecnie zapinanie pasów w samochodzie, co przecież jeszcze nie tak dawno też było nowością. Powstaje jednak pytanie – jaka gaśnica będzie w domu najlepsza.

Na rynku istnieją trzy – a od kilkunastu miesięcy – już cztery rodzaje gaśnic z różnymi środkami gaśniczymi: gaśnice śniegowe, proszkowe, pianowe oraz najnowsze – mgłowe. Każdy rodzaj gaśnicy przeznaczony jest do gaszenia innej grupy pożarowej. Na przykład gaśnica proszkowa, taka jaką posiadamy np. w samochodzie, nie jest przeznaczona do gaszenia olejów i tłuszczów (grupa „F”),  ponieważ gaśnica ta nie jest odpowiednio skuteczna do gaszenia tego rodzaju pożarów. Dlatego nie wystarczy przenieść gaśnicy samochodowej do domu.

Test trzech pytań
Aby dowiedzieć się, czy dana gaśnica nadaje się na gaśnicę domową, trzeba odpowiedzieć twierdząco na trzy pytania.

 • Czy jest to gaśnica uniwersalna, czyli czy można bez zastanowienia użyć jej do skutecznego zgaszenia każdego rodzaju pożaru?
 •  Czy jest łatwa i intuicyjna w obsłudze i umożliwia przerwanie gaszenia w dowolnym momencie? To znaczy, że powinna być tzw. gaśnicą pod stałym ciśnieniem, co poznamy po manometrze, w który takie gaśnice są wyposażone.
 • Czy użycie tej gaśnicy nie spowoduje dużych zniszczeń i zabrudzeń w domu? Chodzi o to, by gaśnica domowa pozostawiała po sobie jak najmniejsze ślady, żeby jej użycie nie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu mieszkania

Co oferuje rynek
Na polskim rynku w ostatnich miesiącach pojawiły się trzy gaśnice domowe przeznaczone do gaszenia pożarów w domach i mieszkaniach. To pierwsze na rynku specjalne gaśnice domowe wprowadzone przez firmę Ogniochron. Na szczególną uwagę zasługuje domowa gaśnica mgłowa – nowość na skalę światową.

Gaśnica domowa mgłowa
To gaśnica wielokrotnego użytku o unikalnych właściwościach. W dodatku jest to jedyna na rynku gaśnica czysta – nie pozostawiająca po gaszeniu prawie żadnych śladów. Nadaje się do gaszenia cennych oraz delikatnych przedmiotów: bibelotów, książek, dokumentów, mebli, obrazów, komputerów, telewizorów itp. Jest to też jedyna gaśnica, którą można gasić bezpiecznie płonącego człowieka. Znakomicie sprawdza się w kuchni do gaszenia olejów i tłuszczów jadalnych. Uniwersalność domowej gaśnicy mgłowej pozwala na gaszenie większości pożarów mogących wybuchnąć w domu czy mieszkaniu. Oczywiście w dowolnej chwili można przerwać gaszenie. Jest intuicyjnie łatwa w obsłudze. Co może mieć niebagatelne znaczenie – charakteryzuje się nieograniczoną trwałością środka gaśniczego. Jej główne zalety to:

 • czystość – prawie nie pozostawia śladów po      użyciu,
 • uniwersalność – gasi ciała stałe, ciecze oraz      tłuszcze jadalne, urządzenia elektryczne,
 • możliwość gaszenia płonącego człowieka,
 • możliwość przerwania gaszenia w dowolnym momencie,
 • nieograniczona trwałość środka gaśniczego,
 • możliwość wielokrotnego użycia i napełnienia,
 • bardzo tanie ponowne napełnienie i serwisowanie w      kilkuset punktach serwisowych w Polsce (5 lat gwarancji).

Gaśnica domowa 1
To również gaśnica wielokrotnego użytku przeznaczone do gaszenia pożarów domowych – ciał stałych, cieczy oraz olejów i tłuszczów jadalnych, urządzeń pod napięciem do 1000V. Intuicyjna obsługa, niewielki ciężar, możliwość przerwania gaszenia w dowolnym momencie oraz zastosowanie skutecznego i uniwersalnego, pianowego środka gaśniczego umożliwiają użycie urządzenia przez osoby dorosłe bez specjalnego przeszkolenia. Nowoczesna estetyka doskonale wkomponowuje je w klimat współczesnego mieszkania. Producent poleca ją do zabezpieczenia wszystkich domowych pomieszczeń, zwłaszcza salonu z kominkiem oraz kuchni.

Jej zalety to:

 • uniwersalność – gasi ciała stałe, ciecze oraz      tłuszcze jadalne, urządzenia elektryczne,
 • możliwość przerwania gaszenia w dowolnym momencie,
 • biodegradowalny, pianowy środek gaśniczy,
 • możliwość wielokrotnego użycia i napełnienia,
 • serwisowanie w kilkuset punktach serwisowych w      Polsce (5 lat gwarancji).

Gaśnica domowa 2
Podobnie jak dwie poprzednie, jest to gaśnica wielokrotnego użytku przeznaczona do gaszenia pożarów domowych – ciał stałych, cieczy oraz olejów i tłuszczów jadalnych, urządzeń pod napięciem do 1000V. Posiada te same cechy, co gaśnica domowa 1 z tą różnicą, że środek gaśniczy użyty w tej gaśnicy nie jest biodegradowalny. Producent poleca tę gaśnicę do zabezpieczenia wszystkich domowych pomieszczeń, zwłaszcza kuchni.

Jej zalety to:

 • uniwersalność – gasi ciała stałe, ciecze oraz      tłuszcze jadalne, urządzenia elektryczne,
 • możliwość przerwania gaszenia w dowolnym momencie,
 • pianowy środek gaśniczy,
 • możliwość wielokrotnego użycia i napełnienia,
 • serwisowanie w kilkuset punktach serwisowych w      Polsce (5 lat gwarancji).

Gdzie postawić gaśnicę
Najlepiej posiadać w domu dwie gaśnice: jedną podręczną, mniejszą w kuchni (domowa 1 lub 2), a drugą większą (domowa mgłowa), np. w holu, na klatce schodowej czy w garażu.

Wyznaczając miejsce dla gaśnicy powinniśmy pamiętać, by nie stała ona tuż obok potencjalnego źródła pożaru – kuchenki, kominka, pieca. Należy ją umieścić kilka kroków od tych miejsc, aby w razie pożaru móc po nią sięgnąć. Doświadczenie pokazuje, że – jeśli to możliwe – gaśnice nie powinny być przytwierdzane do ściany. Najlepiej jeśli stoją swobodnie, zawsze w tym samym łatwo dostępnym miejscu. Gaśnice zostały tak zaprojektowane, by swoim nowoczesnym wyglądem harmonizować z wnętrzem.

Opracował: Maciej Mikołajczyk

fot. pixabay.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.7/10 (19 votes cast)
Gaśnica domowa – konieczność czy przesada, 8.7 out of 10 based on 19 ratings

Powiązane wpisy

5 Komentarzy

 1. Andrzej said:

  Informacja i edukacja społeczeństwa po podstawa sukcesu. Nikt, kto nie był w takiej sytuacji, nie wie jak bardzo wiele w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia, mienia zależy od tak niewielkiego urządzenia. POLECAM tekst, warto zainwestować w wiedzę, a potem do sklepu.

  • Kukła said:

   pobieŻna to była Twoja obecność na lekcjach polskiego, o gaszeniu ciała też napisano (czyli problemy i z pisaniem i z czytaniem)

 2. PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy said:

  Alternatywą dla gaśnicy w domu jest spray gaśniczy. Jest bardziej poręczny i łatwiejszy w użyciu – jak lakier do włosów. Skutecznie gasi pożary domowe, jak płonące meble, ubrania czy tłuszcz na patelni:

  Jego skuteczność jest porównywalna do dwóch 1kg gaśnic samochodowych, a na pewno nie pozostawi takiego bałaganu.

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

1+2=

Top