Komputer na wakacjach

B

Coraz częściej na letnie wyjazdy zabieramy ze sobą nasze ulubione elektroniczne gadżety, np. swój laptop. Tymczasem wakacje oznaczają większe niż zazwyczaj ryzyko utraty sprzętu, czy przechowywanych w nim danych – nie mówiąc o utracie ich poufności. Jak zminimalizować to ryzyko?

Zrób kopię danych przed wyjazdem
Zrób zapasową kopię danych na dysk USB, pendrive czy nagraj na płytę DVD-R (na CD-R się już raczej niewiele zmieści). I pozostaw tą kopię w domu. Jeśli utracisz dane na wakacjach, odtworzysz je po powrocie z kopii. Na pewno byłoby żal stracić wszystkie zdjęcia czy pisaną właśnie pracę magisterską.

Co zgrać na taką kopię? Na pewno wszystko co masz w „Moje dokumenty” w Windows oraz na pulpicie a także pliki, które masz na dysku np. C: i D: Uważaj, aby skopiować prawdziwe dane a nie skróty do plików i folderów. Jeśli nie wiesz, gdzie jest plik, kliknij prawym klawiszem myszy, wybierz „Właściwości”, następnie kliknij przycisk „Znajdź element docelowy”. Wtedy wyświetli się właściwy folder, w którym jest to, do czego prowadzi skrót.

Jak skopiować dane? Po prostu zaznaczyć pliki lub katalogi, kliknąć prawym klawiszy myszy, wybrać „Kopiuj” i przejść na np. dysk USB, kliknąć prawym myszy i wybrać „Wklej”. Ta metoda jest znacznie lepsza od „przeciągania” plików, w wyniku czego czasami je skopiujemy, a czasami przeniesiemy w inne miejsce.

Nie bierz wszystkich danych ze sobą
Nie wszystkie dane będą potrzebne na wakacjach. Jeśli zrobiłeś kopię zapasową, możesz usunąć z komputera te dane, które na wakacjach nie będą potrzebne. Jeśli się obawiasz kasować, zrób dwie kopie zapasowe i odtwórz, by mieć pewność, że są dobre.

Ustaw (dobre) hasło
Posiadając komputer z systemem Widnows i podłączając się do sieci w hotelu (kablem lub WiFi) narażasz się na to, że ktoś może się dostać do Twojego komputera przez tzw. udziały sieciowe (c$, admin$). Jeśli masz „puste” hasło albo nie masz go wcale, to będzie to bardzo łatwe.

Dlatego wybierając się na wakacje ustaw porządne hasło na kontach wszystkich użytkowników komputera (także na koncie Administrator). Takie hasło powinno zawierać minimum 8 znaków, w tym: małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne.

Twierdzi się, że długie hasła są trudne do zapamiętania, jednak tak naprawdę łatwiej je wymyślić i zapamiętać, niż hasło krótkie. Nie licz znaków, tylko wybierz sobie krótkie zdanie i zrób z niego hasło. Np. „Jestem 1 raz w Egipcie” może być hasłem „Jestem1wEgipcie!”. Takie

hasło łatwo zapamiętać i trudno złamać. Zdecydowanie nie da się go odgadnąć!

Warto mieć też dodatkową zaporę (firewall), która będzie wyświetlać (alarmować) informacje o próbach „wejścia” na komputer. Może to być np. darmowy program COMODO.

Nie pracuj na koncie z uprawnieniami
Przełącz swoje konto na takie, które nie ma uprawnień administratora. Pracując na koncie bez uprawnień, nie „zarazisz” tak łatwo swojego komputera wirusem. Poza tym jeśli użyczysz komuś laptopa, to nie będzie w stanie zainstalować nic niepożądanego, np. programu, który zapisuje Twoje hasła. Jeśli sam będziesz musiał coś zainstalować, system poprosi o podanie konta i hasła z uprawnieniami.

Zaszyfruj dane
Nie bierz ze sobą na wakacje danych, które są poufne i na tyle ważne, że nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Jeśli takie dane musisz ze sobą zabrać, trzeba będzie je zabezpieczyć, np. zaszyfrować. Utwórz np. programem Truecrypt (www.truecrypt.org) szyfrowany kontener i w nim schowaj poufne pliki. Instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz na: http://eriz.pcinside.pl/weblog/szyfrowanie-dla-zielonych-truecrypt-wstep-164.html Możesz też użyć szyfrowania Windows tzw. EFS (ang. encrypted file system). To ostatnie dość

łatwo zastosować – na folderze z plikami poufnymi klika się prawym klawiszem myszy, wybiera „Właściwości”, a następnie „Zaawansowane”, zaznacza się „Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane” i klika w „OK.”. Tutaj zaszyfrowanie jest łatwe, ale należy wcześniej zrobić kopię klucza szyfrującego, co jest dość skomplikowaną procedurą. O tym szyfrowaniu także można poczytać – http://www.pcworld.pl/artykuly/48606/Szyfrowanie.na.sniadanie.html  Najlepiej mieć zaszyfrowany cały dysk, wtedy do uruchomienia komputera trzeba podać hasło. Bez tego hasła, po pierwsze, nie uruchomi się komputer, a po drugie, nawet jeśli ze skradzionego komputera zostanie wyjęty dysk, to nie uda się z niego odczytać żadnych danych. Do tego także można użyć wspomniany program TrueCrypt lub programu COMODO – http://diskencryption.comodo.com/

 Nie pozostawiaj laptopa na widoku
Okazja czyni złodzieja. Miej w podroży laptopa ze sobą: w samolocie w bagażu podręcznym, w samochodzie nie pozostawiaj go w bagażniku. W hotelu schowaj laptop do sejfu (jeśli jest) albo chociaż ukryj, aby nie był na widoku. Można ze sobą zabrać linkę zabezpieczającą laptopa, jeśli jest to bardzo wartościowy sprzęt, ale to mało praktyczne rozwiązanie.

O tym jak chronić komputer można by napisać wiele, jednak zastosowanie się do tych pięciu porad powinno wystarczyć, by wakacje z komputerem były spokojne. Zawsze jednak można zdecydować, by zostawić go w domu. W końcu należy się nam odpoczynek również i od komputera. Warto to rozważyć.

Leszek Kępa

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.8/10 (4 votes cast)
Komputer na wakacjach, 6.8 out of 10 based on 4 ratings

Powiązane wpisy

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

2+2=

Top