Kilka kroków do fundamentu

surveying_pixabay

O trwałości domu w znacznym stopniu decydują solidne fundamenty. Zadaniem fundamentu jest bezpieczne przenoszenie ciężaru całego domu oraz obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe. Ta część budynku jest najbardziej narażona na oddziaływanie wilgoci, wód gruntowych oraz na wpływ zamarzającego i odmarzającego podłoża.  Solidność i jakość wykonania fundamentów istotnie wpływa na trwałość całego domu dlatego właśnie zaprojektowanie i przygotowanie fundamentów jest jedną z najważniejszych faz budowy. Pierwszym etapem całej operacji jest obliczenie nośności fundamentu. Obliczenia wykonuje się podczas projektowania budynku, na podstawie wcześniejszych badań geotechnicznych. Badania te mają na celu określenie właściwości gruntu oraz warunków wodnych w podłożu. Czynniki te wpływają m.in. na rodzaj fundamentu, jego wymiary i jeśli jest to fundament żelbetowy – stopień zbrojenia.

Po części projektowej następuje część wykonawcza – wytyczenie budynku przez uprawnionego geodetę. To pierwsza czynność, którą odnotowuje się w dzienniku budowy. Wytyczenie należy wykonać zgodnie z planem zagospodarowania terenu oraz uwzględnić, z której strony chcemy mieć słońce w pomieszczeniach. Zanim zaczniemy wybierać ziemię pod fundament, z wcześniej wytyczonego obszaru trzeba usunąć humus, czyli wierzchnią warstwę ziemi grubości około 25 cm. Dobrze złożyć tę ziemię w pobliżu, ponieważ może się nam później przydać przy zagospodarowaniu terenu. Następnie geodeta, wbijając w grunt paliki wytycza linię zabudowy i obrys fundamentu budynku, wyznaczając jednocześnie trasy przyłączy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Teraz można już przystąpić do wybierania ziemi pod ławy fundamentowe. Można to przeprowadzić na dwa sposoby, albo mechanicznie – koparką, albo ręcznie. Praca nie jest zbyt skomplikowana, a wykonanie jej samodzielnie pozwoli obniżyć koszty. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się fundament w formie ławy. Ława jest zazwyczaj z betonu lub żelbetu, wylewa się ją pod ścianami nośnymi, słupami, kominem, a czasem w miejscu oparcia biegów schodowych. Po wykonaniu wykopu przygotowuje się szalunek (potocznie zwany deskowaniem) ław fundamentowych, układa się w nich zbrojenie z prętów stalowych i całość wypełnia betonem.

Przed wylaniem betonu trzeba jeszcze skontrolować poprawność wykonania zbrojenia. Beton potrzebny do zalania szalunku musi mieć określone wcześniej w projekcie parametry (osiąga się je poprzez właściwe proporcje składników, kruszyw, dodatków i klasy cementu). Najlepiej zamówić go wcześniej w betoniarni. Po wypełnieniu szalunków beton trzeba dobrze zagęścić i starannie wypoziomować górną powierzchnię fundamentu – ułatwi to później stawianie pierwszej warstwy elementów ściennych. Pamiętajmy, że świeży beton trzeba w odpowiedni sposób pielęgnować, nie dopuszczając do jego szybkiego wyschnięcia i popękania. Wbrew pozorom beton jest delikatny – trzeba go chronić przed przemarznięciem, a w czasie upalnej pogody przykryć folią i polewać co jakiś czas wodą.

mm – na podstawie materiałów firmy Ytong fot.pixabay.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (2 votes cast)
Kilka kroków do fundamentu, 7.0 out of 10 based on 2 ratings

Powiązane wpisy

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

2+2=

Top