Pieniądze

emeryt_jak_pixabay

Jak spędzisz czas na emeryturze?

Jak spędzisz czas na emeryturze?

Statystyki jasno wskazują, że na emeryturze spędzimy więcej czasu niż nasi dziadkowie. Jednocześnie mniej osób będzie pracowało na świadczenia dla przyszłych emerytów. Wiemy, że na wysokie emerytury z ZUS i OFE nie możemy liczyć. A to znaczy, że o swoje finanse musimy się zatroszczyć wcześniej we własnym zakresie.

oszczedzanie_pixabay

Dlaczego oszczędzanie z myślą o emeryturze nie jest powszechną praktyką?

Wiemy, że oszczędzanie jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej. Jednak brakuje nam wiedzy potrzebnej do pragmatycznego oszacowania i zaplanowania wysokości przyszłej emerytury. Panuje też przeświadczenie, że nie stać nas na oszczędzanie na emeryturę. Dlatego robi to zaledwie 13% badanych.

odkladanie

Odkładać, pożyczać czy ubezpieczać? cz. 1

Są rzeczy, na które warto oszczędzać, a są takie, na które nie da się odłożyć pieniędzy. Są sytuacje, w których potrzebujemy wsparcia finansowego. Czy umiemy sobie z tym wszystkim radzić? Co jest dla nas ważne w życiu Nasze cele i priorytety zmieniają się wraz z upływem czasu. Wyniki badań: „Cele i dążenia życiowe Polaków” (CBOS)

finanse

Inwestowanie stało się prostsze

Od maja inwestor zamiast studiować prospekt inwestycyjny może znaleźć wszystkie istotne informacje o funduszu w przejrzystym dwustronicowym dokumencie o nazwie Kluczowe Informacje dla Inwestorów. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych zostały zobowiązane do wprowadzenia  Kluczowych Informacji dla Inwestorów (KII) na mocy dyrektywy Unii Europejskiej. Dzięki ujednoliceniu informacji prezentowanych przez TFI inwestor może teraz bez trudu porównywać fundusze różnych

W jakie fundusze inwestować

Z jakim funduszem inwestować

Rynek oferuje obecnie wiele funduszy, których polityka inwestycyjna jest do siebie bardzo zbliżona. Dlatego bardzo pomocna jest znajomość wskaźników stosowanych w analizie finansowej funduszy. Poniżej omawiamy najpopularniejsze z nich. Information Ratio IR jest jednym z najpopularniejszych wskaźników wykorzystywanych dla porównania poziomu ryzyka różnych funduszy inwestycyjnych. Wyraża ona stosunek dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka związanego z

Top