Pożarowe ABC – cz. I

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem

Jak reagować, gdy w domu wybuchnie pożar? Na co szczególnie uważać? Czym gasić płonącego człowieka? Do czego służy gaśnica? Poznaj zasady, które być może uchronią dom przed pożarem.

Co robić w razie pożaru
Pierwsza zasada brzmi… ewakuacja! W wielkich emocjach towarzyszących pojawieniu się ognia mieszkańcy domu nie są w stanie ocenić, jak groźny jest pożar. Należy zadbać o bezpieczeństwo ludzi, szczególnie dzieci, oraz natychmiast wezwać straż pożarną – dzwonić na numery alarmowe: 998 lub 112.

W Polsce strażacy przyjeżdżają na wezwanie w bardzo krótkim czasie. Oczywiście sytuacje są różne – często mieszkańcy domu wiedzą, co się zapaliło i jak duży jest pożar. Jeśli widzą możliwość ugaszenia ognia, mogą próbować podjąć akcję gaśniczą. Natomiast groźnym błędem jest narażanie życia dla ratowania dobytku w chwili, gdy w domu szaleje już pożar.

Pamiętaj: trzymaj zapałki poza zasięgiem dzieci.

Musisz pamiętać, że komin, kocioł, wentylacja, instalacja gazowa wymagają przeglądów. Gdy zdarzy się szkoda, ubezpieczyciel zażąda zaświadczeń.

Uwaga na toksyczne gazy
Gazy wydzielające się przy spalaniu wnętrza domu są bardzo toksyczne, a często śmiertelnie groźne dla człowieka. 80% ofiar śmiertelnych w pożarach to ofiary zatrucia dymem. W czasie pożaru nie wiemy, jaki jest skład dymu, co się właściwie pali, stąd jeszcze raz rada – uciekać, nie ryzykować, najważniejsze jest zdrowie i życie człowieka. Jeden wdech gazu toksycznego może zniszczyć płuca, spowodować ciężką chorobę, a nawet śmierć. Palące się PCW wydziela chlorowodór. Z pianki poliuretanowej wytwarza się cyjanowodór, który w połączeniu z wodą tworzy kwas pruski. Przy spalaniu płyt paździerzowych i laminatów powstaje formaldehyd. To silne trucizny. Warto zauważyć, że nie ma przepisów, które nakazują producentom wyposażenia domowego stosowanie materiałów trudno zapalnych. Dobra rada? Jeśli chcemy mieć wykładzinę na podłodze, warto kupować materiał przeznaczony do biur – w tym segmencie wyposażenia obowiązuje tak zwany wymóg trudnozapalności.

Jak postępować w czasie ewakuacji
By chronić się przed nadmiernym wdychaniem dymu należy poruszać się z twarzą jak najbliżej podłogi, najlepiej na czworaka. Ponieważ toksyczny dym unosi się wyżej, strefa dolna jest najbezpieczniejsza. Prowizorycznym zabezpieczeniem jest mokra chusteczka czy ręcznik przyłożone do ust i nosa – tworzą filtr, przez który oddychamy.

Pamiętaj: naucz domowników, w którym miejscu wyłącza się zasilanie w domu. W razie pożaru trzeba je odciąć.

Czy w domu musi być gaśnica
Prawo niewiele mówi o wymogach bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynkach jednorodzinnych – poza ogólnymi normami technicznymi. Zatem obowiązku nie ma, ale rozsądek nakazywałby zaopatrzyć się w gaśnicę. Najlepiej gaśnicę proszkową ABC o wadze od 2 do 6 kg. Gaśnica proszkowa jest skuteczna w przypadku gaszenia większości materiałów. Gasi urządzenia pod napięciem do 1000 V z odległości nie mniejszej niż 1 m. Można też kupić dwie gaśnice o wadze nie mniejszej niż 2 kg każda. Gdzie je rozmieścić? W miejscu łatwo dostępnym, blisko potencjalnego źródła ognia. Zatem w holu, w kotłowni. Albo jedną gaśnicę na parterze, drugą na piętrze. Gaśnice można kupić w sklepach ze sprzętem przeciwpożarowym, ze sprzętem BHP i w dużych centrach budowlanych.

Pamiętaj: Gaśnice wymagają okresowego przeglądu. Należy przestrzegać podanych terminów. Gdy na manometrze gaśnicy widać, że ciśnienie spadło poza pole zielone, gaśnicę trzeba wymienić.

Jak gasić płonącego człowieka
Środek gaśniczy znajdujący się w gaśnicy może być szkodliwy dla oczu. Najlepiej więc przewrócić płonącego człowieka i nakryć go kocem, płachtą, kurtką, co szybko stłumi ogień.

Jak gasić sadzę w kominie
Zapalenie sadzy jest bardzo groźne – może spowodować pękanie komina i wydostanie się żaru na zewnątrz oraz zaczadzenie mieszkańców. Dlatego trzeba natychmiast wzywać straż pożarną. Pożar w kominie gasi się, nakładając na wylot komina sito kominowe ograniczające dopływ tlenu. Pod żadnym pozorem nie wolno wlewać do komina wody! Z jednego litra powstaje około1600 l pary, która może rozsadzić komin. Dobrym pomysłem jest wygaszenie ognia w palenisku, choćby przez zasypanie piaskiem.

Ważna jest profilaktyka. Czyszczenie komina co najmniej cztery razy w roku w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym, co najmniej dwa razy w roku przy paleniskach opalanych paliwem płynnym i gazowym. Jeśli palimy drewnem sosnowym albo mokrym, czyszczenie komina powinno odbywać się jeszcze częściej.

Pamiętaj: popiół z kominka zbieraj do wiadra metalowego, nigdy do plastikowego. Popiół od razu wynoś z domu.

Czy otwierać drzwi do pomieszczenia, w którym wybuchł ogień
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli mieszkańcy zostali ewakuowani, a właściciel domu ma pewność, że pożar uda się ugasić, zna jego źródło, może spróbować wejść do pomieszczenia. Kiedy jednak widać, że ognia nie uda się ugasić, lepiej tych drzwi nie otwierać, bo dopływ tlenu spowoduje rozgorzenie ognia.

Andrzej T. Papliński

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.9/10 (7 votes cast)
Pożarowe ABC – cz. I, 8.9 out of 10 based on 7 ratings

Powiązane wpisy

Jeden komentarz;

  1. PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy said:

    W przypadku niewielkich pożarów domowych na pewno sprawdzi się spray gaśniczy

    W panice gaśnica często zostaje źle użyta, a wówczas jest nieskuteczna. W przypadku sprayu użycie jest intuicyjne – psikamy jak dezodorantem. No i nie mamy bałaganu w domu, jak po użyciu gaśnicy proszkowej.

    O jednym na pewno warto pamiętać, żeby nie gasić płonącego oleju wodą.

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

2+2=

Top