Jak spędzisz czas na emeryturze?

emeryt_jak_pixabay

Statystyki jasno wskazują, że na emeryturze spędzimy więcej czasu niż nasi dziadkowie. Jednocześnie mniej osób będzie pracowało na świadczenia dla przyszłych emerytów. Wiemy, że na wysokie emerytury z ZUS i OFE nie możemy liczyć. A to znaczy, że o swoje finanse musimy się zatroszczyć wcześniej we własnym zakresie.

Żyjemy dłużej
Nasze życie wydłuża się – przewidywana długość życia Polaka urodzonego w 2012 roku wyniesie 72 lata a Polki – 81 lat. Zmiany demograficzne polegające na systematycznym wydłużaniu się trwania życia powodują, że wydłuża się również czas życia spędzony na emeryturze. Nawet jeśli uwzględnimy ostatnie przesunięcie wieku przejścia na emeryturę do 67. roku życia.
A to znaczy, że wzrosną nasze potrzeby finansowe jako emerytów.


Źródło: GUS


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 2014

Wydatki na emeryturze
Mimo że ustanie nasza aktywność zawodowa, nasze podstawowe potrzeby pozostaną niezmienione. Nadal będziemy wydawać pieniądze na żywność i opłaty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. W wydatkach wzrośnie prawdopodobnie udział kosztów leczenia. Będziemy mieć więcej wolnego czasu, lecz czy wysokość świadczenia emerytalnego pozwoli na to, by spędzić go w sposób, w jaki będziemy chcieli? Życie pokazuje, że polskich emerytów rzadko kiedy można spotkać na egzotycznych wycieczkach. Za to widzimy ich szukających tańszych zamienników drogich leków, promocji w supermarketach i możliwości dorobienia. Nie tak powinna wyglądać jesień życia, gdy człowiek zbiera plony tego, co wypracował przez całe życie.

Bezrobocie a sytuacja emerytów
Jak podaje Raport GUS „Ubóstwo w Polsce w świetle badań GUS” z 2013 r., ubóstwem w Polsce są zagrożeni głównie ludzie młodzi. Jednak również sytuacja ludzi w podeszłym wieku, emerytów jest bardzo trudna. Podczas gdy młodzi ludzie mają szansę zmiany swojego położenia, starsi ze względu na swój wiek i stan zdrowia, nie są już skłonni ani nie mają możliwości, by podjąć działania zmierzające do poprawy swojej materialnej sytuacji.

Ich położenie jest szczególnie trudne, gdy są osobami samotnymi. Najczęściej w takiej sytuacji znajdują się kobiety, które statystycznie żyją prawie 10 lat dłużej od mężczyzn. Czasem emeryci korzystają z pomocy dzieci. Jednak bywa też, że emerytura babci czy dziadka staje się jedynym stałym, regularnym dochodem dla całej rodziny, która teoretycznie powinna wspierać starszą osobę.

Co poprawi komfort życia na emeryturze
Nauczeni doświadczeniem obecnych emerytów powinniśmy pomyśleć o tym, aby część swoich obecnych zarobków przeznaczyć na budowanie kapitału na przyszłość. Polacy mają świadomość, że własna inicjatywa, osobista odpowiedzialność i w efekcie własne oszczędności to praktycznie jedyne i najlepsze rozwiązanie, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na emeryturze. Równocześnie aż 25% badanych przyznaje, że nie wie, w jaki sposób podnieść swój przyszły standard życia.

Deklarowany przez 25% badanych brak wiedzy o tym, jak wpłynąć na swój przyszły standard życia wskazuje na potrzebę korzystania z usług agentów, którzy są doradcami w dziedzinie bezpieczeństwa finansowego.

 

Źródło: Instytut Homo Homini na zlecenie Deutche Banku 2012

Jak oszczędzać, by zyskać również teraz
Warto pomyśleć o systematycznym oszczędzaniu na przyszłą emeryturę. Im wcześniej zaczniemy odkładać, tym większy kapitał uda się uzbierać, bez wielkich wyrzeczeń. Istnieją rozwiązania, dzięki którym poza zwykłym oszczędzaniem na przyszłość, zyskamy korzyści już teraz.

Produktem finansowym, który spełnia te kryteria jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Dzięki niemu można od podatku PIT za 2014 rok odliczyć nawet ponad 1400 zł. Ta forma oszczędzania na przyszłość nie wymaga od nas inwestowania wielkich kwot. Można wpłacać już od 50 zł miesięcznie. W dodatku wpłat można dokonywać tak, jak jest nam wygodniej: jednorazowo lub systematycznie. Konto można otworzyć szybko i bez zbędnych formalności. Poza korzyściami podatkowymi zyskujemy pewność, że nasze oszczędności w razie naszej śmierci odziedziczą wskazane przez nas osoby – bez postępowania i podatku od spadków i darowizn.

Życie lubi zaskakiwać
Życie – również to na emeryturze – potrafi się różnie ułożyć. Zwykle patrząc w przyszłość, lubimy snuć optymistyczne scenariusze. Nie chcemy myśleć o chorobach i wypadkach. Jednak one się zdarzają – niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku. Dlatego, poza IKZE, warto mieć także ubezpieczenie na życie:

  • jako zabezpieczenie przyszłości bliskich, spłaty kredytu w razie utraty możliwości wykonywania swojego zawodu, na wypadek inwalidztwa bądź śmierci;
  • by zapewnić dobry start dzieciom (pieniądze na edukację, wkład mieszkaniowy, pokrycie kosztów związanych ze ślubem);
  • by gromadzić dodatkowy kapitał bez limitów ustawowych, które obowiązują w przypadku IKZE, za to np. z gwarantowaną wypłatą ustalonej sumy.

Na wiele zdarzeń nie mamy wpływu. Mamy jednak wpływ na to, jak przygotujemy się na wypadek ich wystąpienia. Korzystając z ochrony już teraz i oszczędzając na przyszłość z dodatkowymi bonusami w postaci ulg podatkowych, możemy czuć się bezpieczniej i z większym optymizmem patrzeć w przyszłość.

fot. pixabay.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Powiązane wpisy

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

2+2=

Top