Usuwanie plam z baterii

kran_pixabay

Nowe krany są czyste i lśniące, niestety, nie jest łatwo ten blask zatrzymać na dłużej. Warto więc w odpowiedni sposób pielęgnować baterię, by była czysta przez wiele lat. Przy zwykłych czynnościach domowych nie można uniknąć choćby lekkiego zachlapania kranu i umywalki. Po wyschnięciu mokrych plam na powierzchni baterii pozostają resztki np. mydła czy kamień z wody.

Początkowo nikt nie zwraca na nie uwagi – ale gdy bateria przestaje błyszczeć, trzeba ją wyczyścić. Wówczas okazuje się, że pielęgnacja armatury przysparza wielutrudności. Mycie brudnych baterii niewłaściwymi środkami często kończy się tragicznie – na powierzchni pozostają odbarwienia i plamy.

Jak czyścić baterie?
Regularnie, nawet co dwa – trzy dni. Przyda się do tego środek neutralny lub lekko zasadowy (pH 6 – 9), np. mydło w płynie i delikatna ściereczka. Nie wolno używać silnych ścierających środków chemicznych, takich jak np. proszek do prania. Systematyczne czyszczenie baterii nie pozwoli na powstanie trwałych zabrudzeń, które wymagałyby użycia mocnych chemikaliów – a to zmniejsza ryzyko uszkodzenia armatury. Jeśli jednak bateria nie była czyszczona od dawna, a brud jest odporny na standardowe metody – trzeba zastosować mocniejsze środki czystości.

Należy jednak wybierać te preparaty, które nadają się do czyszczenia powierzchni chromowanych. Najlepiej środki lekko zasadowe. Nie mogą być to proszki, które mogą zarysować powierzchnię, lepsze są płyny, żele lub mleczka. Każdy z nich ma swoją instrukcję obsługi, którą należy dokładnie przeczytać – także to, co jest napisane na odwrocie opakowania drobnym drukiem. Większość środków używa się w podobny sposób – trzeba nimi nasączyć wilgotną gąbkę, przetrzeć nią zabrudzoną powierzchnię, a następnie obficie spłukać baterię czystą, letnią wodą i wytrzeć do sucha. Nie wolno tych etapów czyszczenia pominąć, bo wówczas mogą się pojawić zacieki czy plamy. Baterie warto też wypolerować miękką ściereczką.

Czego nie wolno używać do czyszczenia baterii
Wszystkich środków do tego nie przeznaczonych. Nie wolno używać proszków, środków do czyszczenia sedesów, wybielaczy czy rozcieńczalników. Powierzchnie chromowe mogą także naruszać kwasy fosforowe i związki chromu, obecne np. w dezodorantach i antyperspirantach, w kwasie solnym i jego pochodnych, które wchodzą w skład środków do usuwania kamienia lub czyszczenia glazury. Podobnie słona woda i środki zawierające chlor mogą na trwałe zniszczyć naszą baterię. Warto więc przeczytać skład chemiczny kupowanego środka, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Wszystkie baterie są mocne i trwałe, ponieważ ich korpusy wykonane zostały z mosiądzu. Jednak błyszczącą powłokę baterii tworzy najczęściej warstwa chromu z wybłyszczaczem, nałożona na warstwę niklu. Obie powłoki metali są wrażliwe na szorowanie i tarcie oraz na działanie żrących środków chemicznych. Gdy używamy do czyszczenia mocniejszych chemikaliów – to należy pamiętać, żeby je rozcieńczyć lub po użyciu obficie spłukać powierzchnię i wytrzeć do sucha. W przeciwnym razie środek wyschnie na baterii – wyparuje z niego woda i zostaną same żrące składniki, które doprowadzą do wypalenia w tym miejscu warstwy chromu, a nawet niklu. W ten sposób powstają zacieki, odbarwienia i ciemne, brzydkie plamy na bateriach.
Wypalone miejsce w warstwie chromu to nie dziura w ubraniu – nie można jej ani zamaskować, ani załatać. Trzeba się do takiej baterii przyzwyczaić lub wymienić ją na nową. A nową baterię traktować z większą ostrożnością i koniecznie zapoznać się z poradami producenta dotyczącymi jej pielęgnacji.

Na podstawie materiałów firmy ORAS
fot. ORAS, pixabay.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

1+2=

Top