Uszkodzenia rur

rury_pixabay

Uszkodzenia rur zdarzają się w nowych jak również starych instalacjach. Skutek zawsze jest ten sam (zalanie), lecz przyczyna bywa różna. W starych rurach zazwyczaj jest to korozja, w nowych wady materiałowe lub złe spasowanie łączy. Oczywiście zdarzają się też przypadki uszkodzeń mechanicznych. Najlepiej kawałek z uszkodzeniem wymienić, ale jeżeli z jakichś powodów nie możemy tego zrobić, należy doraźnie usunąć problem.

Najprostszym sposobem w przypadku każdej instalacji jest nałożenie „opatrunku” z gumowych uszczelkek. Potrzeba do tego kawałka grubej rękawicy, kawałka starego kalosza lub dętki rowerowej. Z dostępnego materiału należy wyciąć kawałek o odpowiedniej wielkości – uszczelka powinna zachodzić poza obręb uszkodzenia na ok. 1,5 cm. Gumę do rury przytwierdzamy taśmą zaciskową – skręcaną lub po prostu owijamy szczelnie i mocno drutem lub sznurkiem. Sznurek należy zakonserwować jakimkolwiek smarem lub farbą olejną. Ten sposób jest dobry jeżeli nie możemy odciąć dopływu wody.

Do naprawy można użyć maty z włókna szklanego którą nasączamy żywicą epoksydową. W sklepach można nabyć małe zestawy naprawcze np. do samochodów. Należy uważać na proporcje żywicy i utwardzacza (wiązanie może nastąpić bardzo szybko lub nie nastąpić w ogóle).

Szerokość tkaniny powinna być 1,5 razy większa od średnicy rury, a jej długości musi wystarczyć, aby owinąć rurę około 6. warstwami. Żywicę nakłada się na tkaninę i mocno owija nią rurę w uszkodzonym miejscu. Należy mocno przycisnąć zaciskami lub innym mocowaniem. Wodę w załatanej rurze można dopiero włączyć gdy żywica całkowicie stwardnieje.

Do napraw można również stosować „zimne lutowanie”. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju masy i kleje dwuskładnikowe – przypominają plastelinę. Niektóre można stosować na mokre powierzchnie. Odpowiedni (do wielkości uszkodzenia) kawałek masy wyrabiamy i przyklejamy tak aby masa „oblepiła” rurę dokoła – łącznie z uszkodzonym miejscem. Powierzchnia na którą przyklejamy materiał powinna być odtłuszczona i odpylona. Masy i kleje można stosować do klejenia metali jak i również plastików.

Jeżeli rury są dość nowe, przyczyną przecieków wody może być wada materiału (szczelina) lub przetarcie. Takie uszkodzenie można załatać zwykłą śrubą. W miejscu przepuszczania wody należy wywiercić otwór. Nagwintować go. Następnie wkręca się w niego krótką śrubę. Tej metody nie można stosować do starych rurociągów. Zazwyczaj są one skorodowane i wkręcana śruba nie będzie w stanie dobrze uszczelnić otworu.
mm
fot.pixabay

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

1+2=

Top