Wiosna w ogrodzie

wiosna_ogrod

Wczesna wiosna w ogrodzie zaczyna się na przełomie lutego i marca. W tym czasie trzeba wykonywać różne prace pomimo tego, że na dworze może być jeszcze mróz i śnieg. Jeśli zima jest bezśnieżna, ale mroźna to należy sprawdzić czy rośliny, które są wrażliwe na mróz są odpowiednio osłonięte i czy osłony nie zostały uszkodzone. Warto również sprawdzić osłony krzewów ozdobnych i w razie konieczności można usunąć popękaną korę. Drzewa owocowe powinny zostać pobielone. To najwyższy czas na bielenie pni i najniższych konarów gdyż słońce może pobudzić do życia rośliny zbyt wcześnie.

Przy okazji bielenia drzew warto sprawdzić i ewentualnie poprawić osłony przed gryzoniami, które były założone jesienią. Na przedwiośniu w ciepłe dni można rozpocząć cięcie żywopłotów, krzewów ozdobnych oraz owocowych. Ciecie należy wykonać przed rozwojem pąków a jednocześnie należy usunąć wszelkie suche pędy gdyż cięcie pobudza rośliny do wzrostu.

Kwiaty wielosezonowe
Niektóre z kwiatów zimują w glebie a część w postaci cebul, bulw lub karp zimujemy w pomieszczeniach. Wczesna wiosna to czas na sprawdzenie, w jakim stanie się znajdują, czy nie zaatakowały ich choroby lub pleśń. Zainfekowane należy wyrzucić a pozostałe można profilaktycznie opryskać preparatem grzybobójczym. Jeśli rośliny zimowały w ziemi, ale w pojemnikach w pomieszczeniu to należy je zacząć obficiej podlewać a po paru dniach należy przenieść je do cieplejszych pomieszczeń. W tym momencie należy rośliny poprzycinać o mniej więcej jedną trzecią ich wielkości oraz można je przesadzić do nowej ziemi. Na pelargoniach oraz fuksjach, które są przechowywane od jesieni pojawiają się młode pędy, które będą służyły do przygotowania sadzonek. Powstają one z wierzchołków młodych pędów i powinny mieć długość około siedmiu centymetrów. Taką sadzonkę obsadza się w wilgotnym podłożu i umieszcza w pomieszczeniu o temperaturze od osiemnastu do dwudziestu stopni Celsjusza. Rośliny potrzebują około trzech tygodni, aby się ukorzenić.

Oczko wodne
W czasie śnieżnej zimy na trawniku może się utworzyć gruba powlokła ze zamarzniętego śniegu nieprzepuszczająca powietrza. Pierwszą pracą na trawniku powinno być rozbicie tej skorupy i dzięki temu uniknie się powstawaniu pleśni śniegowej. W momencie, gdy śniegi stopnieją i ziemia odrobinę przeschnie trawnik należy wygrabić, aby usunąć wszelkie obumarłe części roślin. To również czas na pierwsze nawożenie trawnika. Gdy w ogrodzie jest staw lub oczko wodne należy w dalszym ciągu pilnować tego, aby lustro wody nie zamarzło. Jeśli tak się stało to można ze stawu odpompować trochę wody tak, aby pomiędzy lodem a powierzchnią wody powstała szczelina o grubości około pięciu centymetrów a tam powstanie naturalna poduszka powietrzna zabezpieczająca odpowiednią ilość tlenu w wodzie. Jeśli leży śnieg na tafli oczka wodnego to warto go odgarnąć. W przypadku zimowania roślin i ryb w ciepłych pomieszczeniach należy sprawdzić i uzupełnić wodę, która może wyparować z pojemników, w których się znajdują.

Wysiew kwiatów
Jeżeli dysponuje się szklarnia lub pomieszczeniem ciepłym i widnym to okres luty – marzec jest tym czasem, aby zacząć pierwsze siewy nasion z przeznaczeniem na rozsady. Do pojemników można wysiewać nasiona roślin jednorocznych takich jak kwiaty – astry, begonie, lwią paszczę, lobelię i wiele innych oraz nasiona warzyw -por, seler, kapusta, kalarepa, pomidory. Aby zabezpieczyć pojemniki przed utratą wilgoci warto po dokonanym siewie okryć je folią lub szybą i należy je postawić w widnym miejscu. Nasiona wysiewa się na powierzchni gleby, która jest w pojemnikach a następni należy je przysypać cienką warstwą piasku. W momencie, gdy nasiona wykiełkują należy pojemniki odsłonić, czyli zdjąć folię lub szkło początkowo na krótki okres, który stopniowo należy przedłużać aż do momentu, gdy rośliny się zahartują. Dalsza pielęgnacja roślin polega na systematycznym podlewaniu oraz zasilaniu słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego. Gdy siewki mają po trzy listki należy je przesadzić do nowych pojemników.

fot. Mariusz Maszner

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

2+2=

Top