By życie miało smak przez cały czas

emerytura_ntu_pixabay

Nawet jeśli obecnie żyje się nam dość dobrze, to po przejściu na emeryturę poziom dochodów drastycznie spadnie, jeśli nie zadbamy już teraz o swoje przyszłe finanse. Czy można jednak podnieść przyszły standard życia, nie obniżając obecnego?

Ile mamy teraz
Dane GUS pokazują, że nasze zarobki rosną z roku na rok. W marcu br. średnia krajowa brutto wyniosła 4017,75 zł, co oznacza, że wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o ponad 185 zł (+ 4,8 proc.), a w ujęciu miesięcznym poprawiła się o ponad 160 zł (+4,2 proc.). Oznacza to, że przeciętne wynagrodzenie po potrąceniu składek wyniosło w marcu 2865 zł netto.

Najwyższe wynagrodzenia są w branży IT. Dobrze zarabia się też w telekomunikacji i bankowości. Ogólnopolskie badania przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak pokazały, że najlepiej opłacani są pracownicy firm mających swoje siedziby na Mazowszu. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto w branży wynosiła:

  • 6 000 zł w IT,
  • 5600 zł w telekomunikacji,
  • 5300 zł w bankowości.

Ile będziemy mieć na emeryturze
Z danych publikowanych na stronie ZUS stopa zastąpienia, czyli relacja emerytury do ostatniej pensji maleje. Teraz w przybliżeniu oscyluje wokół 50%, zaś za 30 lat według różnych prognoz będzie wahać się między 25 a 35%.

Z drugiej strony według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini dla DGP: 55 proc. Polaków uważa, że obecny system emerytalny nie przetrwa 20 lat. Obawa Polaków o emerytalną przyszłość jest duża i rośnie. Boimy się o to, czy świadczenia w ogóle będą wypłacane. Jedynie 29 proc. pytanych jest zdania, że emerytura wypłacana przez państwo przetrwa 20 lat w obecnej formie lub z nieznacznymi zmianami. Reszta badanych uważa, że – do czasu, gdy oni będą przechodzić na emeryturę – system albo radykalnie się zmieni, albo zbankrutuje.

Brak wiary w świadczenia z ZUS potwierdza odpowiedź na pytanie: co będzie głównym źródłem dochodów emerytów? Tylko 34 proc. respondentów udziela odpowiedzi wskazującej na system gwarantowany przez państwo. Pozostali wymieniają oszczędności, pomoc rodziny lub pomoc społeczną, Aż 15 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Luka emerytalna to różnica między dochodami, jakie osiągamy pracując a wysokością emerytury. Jest tym większa, im więcej zarabiamy. Emerytura może wynieść tylko 30% dotychczasowego uposażenia. Szok finansowy najboleśniej dotknie tych, którzy dziś zarabiając wystarczająco, nie odkładają pieniędzy na przyszłość.

Czy można korzystać teraz i jednocześnie oszczędzać na później
Chcielibyśmy korzystać z naszych pieniędzy, żyć na wyższym poziomie, kupować lepszy sprzęt RTV i AGD, nowe telefony, sprzęt komputerowy, samochody, ubrania, poznawać świat. A oszczędzanie kojarzy nam się automatycznie z koniecznością rezygnacji z niektórych z tych rzeczy.

Z jednej strony widzimy potrzebę odkładania na później, a z drugiej nie chcemy tego robić, bo widzimy tylko wyrzeczenia, a korzyści są zbyt odległe w czasie.

A przecież można korzystać z pieniędzy dzisiaj i równocześnie oszczędzać na później. Takie możliwości daje Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wystarczy wpłacać na nie niewielkie kwoty systematycznie lub większe – raz na jakiś czas (nawet raz do roku).

Wszystko to bez presji związanej z koniecznością dotrzymywania jakichś terminów czy limitów wpłat – oprócz maksymalnego rocznego, który w tym roku wynosi 4495,20 zł. Motywacją, by wpłacić taką kwotę jest prawie natychmiastowy zwrot z inwestycji. Chodzi o coroczną ulgę podatkową. To obecnie jedna z niewielu ulg podatkowych, jakie pozostawił nam ustawodawca. Odliczając kwotę wpłat na IKZE od dochodu w tym roku otrzymamy ulgę w wysokości aż 1438 zł. Jeśli rozliczając podatek, nie będziemy mieć żadnych dopłat – ta kwota zostanie nam wypłacona przez urząd skarbowy jako zwrot podatku.

Od nas zależy, co z nią zrobimy. Można ją wydać na dowolny cel lub reinwestować, czyli wpłacić na IKZE, dzięki czemu będziemy mieć „bezboleśnie” odłożoną znaczną część kwoty stanowiącej roczny limit wpłat. Dzięki temu oszczędzanie staje się znacznie lżejsze.

Tabela: źródło – http://www.wynagrodzenia.pl/gus_roczne.php

fot. pixabay.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
By życie miało smak przez cały czas, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Powiązane wpisy

*

*

Przed dodaniem komentarza, proszę rozwiązać działanie:

1+2=

Top