100 porad przydatnych przy remoncie

0
57
remont

Ciekawe porady

Usuwanie smaru z rąk
Czy wiedziałeś, że farbę i smar można usunąć z rąk za pomocą oleju roślinnego? Nie tylko jest on lepszy dla Twojej skóry, ale również bardziej przyjazny dla środowiska.
Tłuste lub zabrudzone smarem ręce można łatwo oczyścić wcierając w nie fusy z kawy – posiadają one bowiem własności wchłaniające i ścierne.

Pył podczas wiercenia
Aby zebrać pył powstający w czasie wiercenia, wystarczy po prostu przyklejona do ściany, podwójnie zagięta karteczka samoprzylepna (lub koperta).

Proste cięcie wyrzynarką
Do elementu z drewna, który chcesz przeciąć, przymocuj zaciskami typu G lub zwykłymi ściskami stolarskimi drewniana listewkę. Podstawę wyrzynarki podczas ciecia prowadź wzdłuż tak przygotowanej prowadnicy. Wówczas linia ciecia będzie idealnie prosta!

Sucha krawędź
Jak zapobiec ściekaniu kleju lub farby po krawędzi puszki? Puszkę z zaschniętym klejem lub farba na krawędzi ciężko jest później zamknąć. Jak to zrobić? Wystarczy krawędź puszki owinąć kawałkiem folii aluminiowej.

Przypalona tarcza
Zawieś piłę tarczową w szafce narzędziowej i spryskaj tarczę środkiem do czyszczenia piekarników. Po 20 minutach będziesz mógł bez wysiłku zetrzeć brud i żywicę. Następnie wytrzyj powierzchnię tarczy do sucha i nasmaruj ją wazeliną.

Nie głębokie otwory
Jest prosty sposób, aby uniknąć wywiercenia zbyt głębokiego otworu: zaznacz na wiertle długość kołka plus pół centymetra za pomocą kawałka kolorowej taśmy.

Latające drewnowkręty
Jeżeli wkręty w drewnie są zbyt luźne możesz wkręcić grubsze wkręty. Lub wypełnić dodatkową przestrzeń przyklejając kawałek drewna (przykładowo zapałkę). Gdy klej wyschnie, wystarczy ponownie wkręcić starą śrubę.

Aby nie spadł obuch
Problem luźnych młotków i siekier można w sposób trwały rozwiązać wbijając duży gwoźdź do polowy jego długości w nasadę trzonka i zakrzywiając go do dołu. Tak zabezpieczony obuch nie ma już możliwości zsunięcia się z trzonka.

Nie cieknący pędzel
Kilkakrotne owiniecie dolnej części raczki pędzla taśma maskująca, spowoduje, ze podczas malowania sufitu krople farby nie będą kapać na ręce.

Poziomowanie półki
Najpierw zamocuj jeden wspornik i zawieś na nim półkę. Następnie połóż na półce poziomice. Upewnij się, ze pólka znajduje się w poziomie, a następnie na ścianie zaznacz linie wzdłuż dolnej krawędzi półki. Teraz zamocuj drugi wspornik w taki sposób, aby jego górna krawędź znalazła się w jednej linii z zaznaczonym poziomem.

Kożuch na farbie
Starą puszkę z farbą można jeszcze zużyć. Najpierw należy usunąć kożuch z powierzchni farby, a następnie dokładnie ją zamieszać. Jeżeli w farbie nadal znajdują się kawałki kożucha lub grudki, wystarczy ją przecedzić przez stare rajstopy nylonowe (lub inną tkaninę o drobnych oczkach), a stara farba będzie jak nowa.

Od pędzli do przedłużacza

Przechowywanie pędzli
Gdy pędzel jest suchy, można zapobiec jego odkształceniu podczas przechowywania, zakładając na włosie opaskę elastyczną.
Pędzle albo wałki do malowania muszą najpierw dobrze wyschnąć. Gdy są już suche, trzeba je zawinąć je w papier pakowy lub starą ściereczkę. Tak zawinięte pędzle należy przechowywać w suchym miejscu.
Jeśli w trakcie prac malarskich trzeba zabezpieczyć na krótki okres czasu wałek pokryty farbą, należy kawałek folii aluminiowej lub kuchennej (wystarczy również reklamówka) owinąć wałek. Zabezpieczony w taki sposób wałek można spokojnie pozostawić na kilka godzin.
Pędzle najlepiej przechowywać w wodzie tak aby do włosa nie dostawało się powietrze. Przed malowaniem wystarczy otrząsnąć wodę.

Szpachlowanie drewna
Szpachlując wgłębienia i otwory w zwykłym drewnie, czasami trudno jest dostać szpachlówkę we właściwym kolorze. Problem można rozwiązać mieszając trociny z tego samego rodzaju drewna z klejem do drewna. Tak przygotowana masę można używać do maskowania dziur. Po wyschnięciu szpachlówka będzie miała taka sama barwę jak reszta drewna.

Pękanie drewna
W jaki sposób uniknąć pęknięcia twardego lub cienkiego kawałka drewna przy wbijaniu gwoździ? Należy wcisnąć łepek gwoździa pod kątem prostym do kierunku włókien.

Pęcherze na tapecie
Jeżeli pod świeżo położoną tapetą pojawią się pęcherze powietrza, należy nożem lub żyletką delikatnie naciąć tapetę. Następnie przy użyciu małego pędzelka lub strzykawki wprowadź pod tapetę niewielką ilość kleju. Dokładnie docisnąć tapetę, a nadmiar kleju usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki.

Idealne koło
Aby wyciąć idealne koło trzeba użyć prowadnicy obrotowej. Przymocuj ją gwoździem w środku koła, które planujesz wyciąć. Gwóźdź będzie służył jako oś obrotu.

Montaż szyby
Przymocuj uchwyt do przenoszenia szyby używając do tego celu mocnej taśmy samoprzylepnej. W przypadku szyby o większej powierzchni wykonaj dwa uchwyty.

Uchwyt na gabaryty
Weź kawałek sznurka o odpowiedniej długości, a jego końce podwiąż tworząc pętle. Załóż pętle od spodu elementu. Będziesz mógł go teraz w prosty sposób przenieść, utrzymując cały element w równowadze.

Osłona na pył
Wiercenie w suficie bez pyłu, który dostaje się do oczu i do wiertarki? Wystarczy przeciąć na pół piłkę do tenisa i nasunąć ja na wiertło.

Opór brzeszczota
Jeżeli podczas ciecia występują duże opory, spowodowane rdza lub korozja tarczy lub brzeszczota, wystarczy je kilkakrotnie przesmarować świeczką. Nawoskowana tarcza lub brzeszczot przetnie bez żadnych oporów obrabiany element.

Utłuczone ucho
Aby zapobiec staczaniu się przedmiotu podczas jego klejenia, nasyp do miski drobnego piasku i delikatnie wciśnij w niego naprawiany przedmiot. Pozostanie on dokładnie w tym miejscu, w którym został wsadzony. Drobny piasek można nabyć w centrum ogrodniczym lub sklepie zoologicznym.

Przybijanie drobnych gwoździ
Przy wbijaniu gwoździ dobrze jest gwóźdź przytrzymać za pomocą wsuwki do włosów, unikając w ten sposób ewentualnego uderzenia młotkiem w palce.
Wbijając gwoździe, które są zbyt male, aby chwycić je miedzy palcem wskazujących a kciukiem, dobrze jest najpierw wbić gwoźdź w pasek papieru. Pozwala on ustawić gwoździa w odpowiednim miejscu i wbić go bez ryzyka stłuczenia kciuka!

Złamany trzonek
Ułamał Ci się trzonek łopaty? Wkręć długi wkręt do drewna w ułamany koniec. Zamocuj główkę wkrętu w imadle i naciągnij łopatę.

Tapeta idealnie w pionie
Z ciężarka i kawałka sznurka wykonaj pion i zawieś go na gwoździu wbitym w ścianę. Następnie zaznacz na ścianie punkt u góry i u dołu sznurka. Znaki te można wykorzystać jako punkty odniesienia przy układaniu pierwszego pasa tapety, którego krawędzie będą idealnie w pionie.

Wiercenie w gładkim metalu
Aby wiertło nie ślizgało się po gładkiej powierzchni metalowego przedmiotu, dobrze jest najpierw zrobić niewielkie wgłębienie za pomocą punktaka lub gwoździa, w miejscu w którym chcesz wykonać otwór. Wówczas wiertło pozostanie w ustalonym miejscu.

Wiercenie otworów w ścianach z płyt g-k
Aby zmierzyć głębokość szczeliny pomiędzy płytą gipsową a ścianą, która się pod nią znajduje, najpierw wywierć niewielki otwór. Następnie wepchnij do niego kawałek drutu aż dojdzie do ściany wewnętrznej. Wówczas będziesz dokładnie wiedział, jaką dodatkowa głębokość musisz uwzględnić przy wierceniu.

Równy rozstaw otworów
Mocowanie drewnianej listwy do ściany często nastręcza wiele problemów, ponieważ wcześniej wywiercone otwory w listwie zwykle nie pasują do otworów w ścianie. Prostym rozwiązaniem jest przytrzymanie listwy z wcześniej nawierconymi otworami przy ścianie i wywiercenie otworów w ścianie za pomocą wiertla do muru o niewielkiej średnicy. Po usunięciu listwy na ścianie widać wyraźnie miejsca, w których należy wiercić otwory pod kolki.

Wiszące pędzle
Aby zachować cenne pędzle w dobrym stanie, zawieś je na po wymyciu na wieszaku ubraniowym. Również drogie wałki malarskie zachowają swój kształt, gdy będą przechowywane w taki sposób.

Wkrętak z końcówką magnetyczną
Wkrętak magnetyczny jest bardzo przydatny do przykręcania wkrętów w miejscach trudnodostępnych. Końcówkę wkrętaka można samodzielnie namagnesować, przesuwając nad nią kilkakrotnie w tym samym kierunku biegun magnesu. Końcówkę można rozmagnesować przesuwając nad nią ten sam biegun magnesu, lecz tym razem w przeciwnym kierunku.

Gładka powierzchnia
Aby mieć pewność, że łeb wkręta nie będzie wystawał ponad powierzchnie materiału, użyj wiertla o tej samej średnicy co łeb wkręta i nawierć na kilka milimetrów miejsce, w którym planujesz umieścić wkręt.

Wyciąganie gwoździ
Możesz uniknąć uszkodzenia przedmiotu z drewna szczypcami lub młotkiem, zabezpieczając powierzchnię przedmiotu drewnianym klockiem.

Idealne koło
W tym celu użyj prowadnicy obrotowej. Przymocuj ją gwoździem w środku koła, które planujesz wyciąć. Gwóźdź będzie służył jako oś obrotu.

Naprawy kranów
Aby nie uszkodzić kurka szczypcami, potrzebny przy demontażu zaworu docisk można uzyskać wykorzystując w tym celu dwie drewniane, związane lub skręcone razem listewki. Pozwalają one chwycić zawór wystarczająco mocno, nie niszcząc przy tym jego powierzchni.

Nawijany przedłużacz
Jeżeli do zwijanego przedłużacza podłączasz elektronarzędzie lub inne urządzenie o dużej mocy, pamiętaj, aby najpierw do końca rozwinąć przewód. Zwinięty przewód ma znacznie większa rezystancje i może się przegrzewać, grożąc pożarem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here