Bezpieczny DropBox – czy to możliwe?

0
383

DropBox jest jedną z usług, która ułatwia zabezpieczanie i synchronizowanie plików pomiędzy różnymi komputerami. Dla jednych jest to podstawowe narzędzie w pracy, umożliwiające bardzo prostą wymianę plików z innymi. Inni wykorzystują go jako formę zabezpieczenia danych przed ewentualną utratą.

Zalety DropBoxa

DropBox to jakby internetowy dysk sieciowy. Jego główną zaletą jest to, że po podłączeniu go do kilku komputerów, wszystkie pliki, które na nim przechowujemy są automatycznie dostępne dla wszystkich tych komputerów (o ile mają one aktywne połączenie do Internetu). Jest to wygodne np. jeśli chce się wspólnie pracować nad dokumentami czy współdzielić zdjęcia. Korzystanie z DropBoxa podnosi również w pewnym sensie poziom bezpieczeństwa. Wkładając tam jakikolwiek plik zyskujemy „internetową” kopię danych. To jakby wirtualny kosz, ale lepszy od zwykłego kosza, ponieważ pozwala odzyskać określoną wersję pliku (np. nie tę edytowaną godzinę temu, ale tę sprzed 3 dni). Mało tego – można z niego korzystać na telefonie komórkowym. Co więcej, można strumieniowo odsłuchiwać pliki muzyczne wgrane do swoich folderów.

Argumenty przeciw

Niestety, DropBox ma też wady. Wrzucone tam dokumenty są tak naprawdę przechowywane na jakimś serwerze, nawet nie do końca wiadomo w jakim państwie (to się nazywa teraz modnie „chmura”). Administrator tego serwera może mieć w każdej chwili dostęp do wszystkich naszych dokumentów. Zatem należy bardzo dokładnie rozważyć, czy i w jakim zakresie korzystać z tego udogodnienia. Na pewno nie umieszczać w chmurze prywatnych dokumentów i wrażliwych danych, a już na pewno nie wolno udostępniać tam danych osobowych przetwarzanych w firmie i stanowiących tajemnicę pracodawcy lub tajemnicę przedsiębiorstwa (tzw. tajemnice prawnie chronione).

Wystarczy zaszyfrować

Fani systemu Linux z zadowoleniem przyjmą informację, że dane w wybranych katalogach DropBoxa można szyfrować. Można też przekonać X-Windows aby automatycznie „montował” taki zaszyfrowany katalog (montowanie w Linux’ie to odpowiednik pojawiania się nowego dysku w Windows – podmontowany katalog jest po prostu katalogiem na dysku głównym). Stosując szyfrowanie tego rodzaju można ze spokojem wgrywać na DropBoxa nawet prywatne dane i nie mieć obaw, że wyciekną. Potencjalnemu hackerowi nawet nie uda się odczytać nazw plików i katalogów, bo te także mogą być szyfrowane. Teraz wystarczy tylko pamiętać o dobrym haśle zarówno do DropBoxa jak i do szyfrowania. Dane, które w ten sposób zostaną zaszyfrowane, nawet jeśli wpadną w niepowołane ręce nie będą do odczytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here