CAPTCHA – obrazki z krzywymi literami

0
292

Będąc użytkownikami Internetu czasem musimy przepisywać z obrazków nic nie znaczące ciągi cyfr i liter. Zwykle są one zniekształcone czy zamazane. Wszystko po to, by serwis mógł mieć pewność, że przy komputerze znajduje się człowiek.

CAPTCHA to akronim od „Completely Automated Public Turing Test to Tell Computers and Humans Apart”. Ma ono za zadanie chronić systemy informatyczne przy wysyłaniu wiadomości, komentarzy, czy formularzy rejestracji, przed działalnością automatów, tzw. botów.

Człowiek górą

Są pewne czynności, które człowiek potrafi wykonać w przeciwieństwie do programów komputerowych, które są w tych obszarach bezsilne. Jedną z takich czynności jest rozpoznawanie tekstu. Captcha wykorzystuje właśnie tą zasadę. Generuje banalny wydawałoby się obrazek z napisanymi literami i cyframi, które człowiek jest w stanie z łatwością przepisać, natomiast komputer (bot) ma z tym bardzo duży problem. Rozwiązanie to jest stosowane bardzo często. Każdego dnia na świecie ludzie rozwiązują około 60 milionów Captcha. Oznacza ponad 150 000 godzin pracy ludzkich mózgów „marnotrawionych” (na rzecz zachowania bezpieczeństwa) każdego dnia.

Bezpieczeństwo i pożytek

Wymyślono jednak jak wykorzystać tę energię i zdolności ludzkiego umysłu. I w ten sposób narodziła się koncepcja reCaptcha. Obecnie w wielu zabezpieczeniach Capcha używa się wyrazów ze skanowanych książek, które napisano jeszcze przed erą komputerów. Program czerpie z bazy zeskanowanych wyrazów, które nie zostały rozpoznane czyli odczytane przez komputer. Ludzie odczytując je i wpisując treść z obrazka pomagają w „przetłumaczeniu” tekstu, który dla komputera był niejasny. W ten sposób korzystamy z zabezpieczenia a przy okazji wykonujemy pracę.

Dlaczego jesteśmy lepsi

Radzimy sobie z rozpoznawaniem wyrazów znacznie lepiej niż komputer – doskonałym przykładem jest poniższy fragment tekstu. Żaden system OCR nie jest w stanie go „zrozumieć” (chociaż owszem, zeskanuje go). Podobnie ma się rzecz z pokrzywionymi lub zniekształconymi literkami, których OCR nie rozpozna, ale człowiek – owszem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here