Jak bezpiecznie udostępnić domowy komputer dziecku

0
281

Kiedyś było całkiem normalne, że klucz do domu zostawiało się pod wycieraczką. Często po to, aby dzieci wracając ze szkoły mogły otworzyć drzwi. Dziś często dziecku pozwalamy pracować na naszym koncie w Windows. To tak samo bezpieczne, jak chowanie klucza pod wycieraczką.

Konto dla dziecka

Mając dzieci, które sięgają już do klawiatury zastanawiamy się, jak pogodzić nasze interesy podczas użytkowania domowego komputera, by zachować bezpieczeństwo naszych zasobów. Okazuje się, że w systemie Windows jest to bardzo proste. Wystarczy założyć dziecku na komputerze osobne konto. Zrobimy to wybierając kolejno: Panel sterowania -> użytkownicy -> utwórz nowe konto.

W ten sposób można utworzyć konta nie tylko dzieciom, ale i współmałżonkowi lub innym użytkownikom domowego komputera, szczególnie gdy zależy nam na poufności danych, nad którymi pracujemy.

Zawsze na czasie

Dodatkowo należy pamiętać, by udostępniając komputer dziecku mieć zainstalowane wszystkie aktualizacje do Windows. A to dlatego, że wiele błędów w systemie Windows polega na tym, że zdalnie można uzyskać dostęp administracyjny. Nasze dzieci, jak dobrze wiemy, potrafią uruchamiać naprawdę dziwaczne rzeczy na komputerze (To ich naturalny talent!). Zainstalowanie aktualnych poprawek minimalizuje ryzyko przejęcia kontroli nad komputerem przez dziecko. Poprawki można włączyć w Panelu sterowania (tzw. automatyczne aktualizacje).

Ograniczone uprawnienia

Kolejną zasadą jest to, że konto dla dziecka powinno być kontem o ograniczonych uprawnieniach (tzw. normal user). Wtedy mamy gwarancję, że nasze dziecko niewiele może „zepsuć” w porównaniu z tym, co mogłoby zrobić mając np. uprawnienia administratora. Również samemu najbezpieczniej jest pracować na zwykłym koncie, a na konto z uprawnieniami administratora przełączać się wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne, np. w celu instalacji programu.

Razem ale osobno

Praca na kontach nie musi się wiązać z tym, że zasoby użytkowane tylko przez jedną osobę nie będą dostępne dla innej. Jak najbardziej osoby pracujące na osobnych kontach mogą udostępniać sobie nawzajem dokumenty. Można to zrobić w następujący sposób: tworzymy na dysku katalog, klikamy na nim prawym klawiszem myszy, wybieramy Właściwości – > Zabezpieczenia a następnie nadajemy uprawnienia do katalogu. Można np. wskazać, że do danego katalogu ma dostęp konto „żona” i konto „mąż”. Wtedy mamy pewność, że konto „dziecko” nie ma możliwości podejrzenia zasobów katalogu a osoby pracujące na kontach „żona” i „mąż” mogą na nim pracować.

Blokowanie i inne tricki

Ostatnią zasadą bezpieczeństwa związaną ze współużytkowaniem komputera przez domowników jest blokowanie go. Nawet w domu warto pamiętać, że komputer należy blokować. Żeby to zrobić szybko – niekoniecznie trzeba naciskać klawisze Ctr-Alt-Del i wybierać „zablokuj”. Można to zrobić naciskając jednocześnie klawisz Win i L (od wyrazu lock). Klawisz Win to klawisz oznaczony symbolem Windows leżący pomiędzy lewym Ctrl iAlt. Jest z nim skojarzonych znacznie więcej skrótów:

  • Win-D (D-Desktop) pozwala zobaczyć pulpit,
  • Win-M minimalizuje wszystkie okna,
  • Win-E pomaga przejść do dokumentów.

Warto wiedzieć, że w Windows Vista można już „przełączać się” między użytkownikami, a więc nie trzeba się wylogowywać i zamykać wszystkie programy po to, aby np. dziecko mogło zacząć korzystać z komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here