Kolizja z obcokrajowcem

0
231

W związku z rozwojem turystyki, Polskę odwiedza coraz więcej obcokrajowców. Część z nich przyjedzie z własnym autem, a to wiąże się z możliwością kolizji drogowej z obcokrajowcem. Co w takim przypadku powinniśmy zrobić?

Potrzebne informacje

Sposób postępowania w przypadku kolizji z pojazdem ubezpieczonym za granicą jest w dużej części podobny do sposobu postępowania w przypadku kolizji z pojazdem zarejestrowanym w kraju. Po pierwsze musimy uzyskać i spisać wszystkie dane sprawcy szkody, a w szczególności jego imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer rejestracyjny pojazdu. Kolejnym elementem są dane dotyczące polisy OC sprawcy. Trzeba więc spisać nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło polisę, oraz jej numer. Ważne jest też przygotowanie opisu zdarzenia, najlepiej ze szkicem sytuacyjnym przebiegu kolizji, które zostanie podpisane przez sprawcę.

Pomocny druk

W sytuacji kolizji, gdy w dodatku musimy się porozumieć z kimś w obcym języku, bardzo łatwo zapomnieć o wielu szczegółach. Dlatego warto wozić przy sobie standardowy druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Można go pobrać, np. ze strony Allianz. Druk ten został opracowany przez ubezpieczycieli po polsku i angielsku. W sposób uporządkowany wskazuje wszystkie ważne informacje, które będą potrzebne podczas likwidacji szkody. Dlatego posłużenie się nim gwarantuje, że o niczym nie zapomnimy.

Gdy brak porozumienia

W przypadku braku możliwości porozumienia się ze sprawcą bądź w razie sprzecznych zeznań wskazane jest wezwanie na miejsce zdarzenia jednostki policji. Wtedy to funkcjonariusz spisze notatkę policyjną, uwzględniając w niej wszystkie informacje wymagane do ustalenia odpowiedzialności za powstałe szkody.

Gdzie zgłosić szkodę

Kolejnym etapem po uzyskaniu niezbędnych informacji jest zgłoszenie szkody. W przypadku samochodów zarejestrowanych i ubezpieczonych za granicą, szkoda likwidowana jest przez firmę będącą korespondentem towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło polisę OC na pojazd sprawcy. Informację o tym, gdzie powinniśmy skierować wniosek o wypłatę odszkodowania, uzyskamy w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Możemy też skorzystać z wyszukiwarki na stronie biura: www.pbuk.pl. O dalszych krokach w procesie likwidacji szkody poinformują nas już pracownicy departamentu likwidacji szkód właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here