Niebezpieczny sen za kierownicą

0
55
sen za kierownicą

Zaskakująca liczba kierowców na całym świecie przyznaje się do zaśnięcia za kierownicą. Czy stresujący styl życia wpływa na nasze zachowanie za kółkiem?

Wracałem samochodem do domu, jadąc bladym świtem, po 40 godzinach ciężkiej pracy, gry w piłkę nożną i imprezie, gdy poczułem uderzenie w bok mojego samochodu. Rozejrzałem się wokół siebie, ale nie zobaczyłem nic oprócz pustych ulic i zaskoczenia na twarzy kierowcy jadącego za mną, którą zobaczyłem w lusterku wstecznym. Dopiero po powrocie do domu i odespaniu poprzedniego dnia odkryłem wgniecenie w tylnych drzwiach. Najwyraźniej zasnąłem za kierownicą. Na szczęście ostry zakręt był zabezpieczony barierą ochronną, która po uderzeniu odbiła mój samochód z powrotem na środek jezdni. Gdybym zamiast na nią trafił na drzewo lub nadjeżdżający z przeciwka samochód, skutki mogłyby być tragiczne i dla mnie, i dla innych. To było wiele lat temu, a ja od tamtego czasu nauczyłem się określać swoją własną granicę zmęczenia podczas jazdy. Jednak wiele innych osób nadal ma podobne problemy.

Wcale nie rzadkość

Według najnowszych badań jeden na dziesięciu kierowców w Wielkiej Brytanii przyznaje, że zdarzyło mu się zasnąć za kierownicą swojego pojazdu, a kolejnych czterech przyznaje, że zdarzyło im się być na tyle zmęczonym, by zasnąć podczas jazdy. Wśród młodych osób problem jest szczególnie poważny. Według sondażu przeprowadzonego przez Allianz Your Cover, 15% kierowców w wieku 18-24 lat przyznaje, że mieli oni wypadek spowodowany zmęczeniem lub zaśnięciem za kierownicą. Dla porównania z grupie wiekowej 45-54 lat to tylko 2%.

Mimo że ponad połowa z 2000 ankietowanych zgadza się, że senny kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych, tylko jedna trzecia kierowców zadeklarowała, że zatrzymuje się i odpoczywa, kiedy poczuje zmęczenie. Aż 56% osób stwierdziło natomiast, że decyduje się wtedy otworzyć okna, a 32% dla pobudzenia włącza głośną muzykę.

Badanie wykazało również, że niemal jeden na pięciu kierowców albo nie podejmuje żadnych kroków by zwalczyć uczucie senności, albo po prostu przyspiesza by szybciej wrócić do domu.

Zmęczeni, zmartwieni i zestresowani

Dr Irshaad Ebrahim, dyrektor medyczny w London Sleep Centre, mówi: „To badanie wskazuje na istotną, ale wciąż niedostatecznie zbadaną przyczynę śmiertelnych wypadków drogowych, a także na związek między stresującym trybem życia, jaki prowadzimy, a naszą czujnością za kierownicą.”

Lekarze zalecają dorosłej osobie od siedmiu do ośmiu godzin snu każdej nocy. Według ankiety przeprowadzonej przez Allianz aż ​​83% populacji źle przesypia co najmniej jedną noc w tygodniu. 43% przyznaje, że śpi krócej niż zalecane siedem do ośmiu godzin. Dr Ebrahim twierdzi, że stawiane nam wymagania, zarówno zawodowe jak i społeczne, powodują wzrost zaburzeń snu, co z kolei prowadzi do nadmiernej senności, której konsekwencje dla kierowcy mogą być poważne.

– Sam niedobór snu może stanowić zagrożenie dla większości kierowców, szczególnie w młodszych grupach wiekowych. Jednak oprócz tego obserwujemy np. obturacyjny bezdech senny i wiele innych medycznych przyczyn zakłócenia snu, które mogą powodować senność kierowcy. Nadmierna senność spowodowana bezdechem może być przyczyną nawet 30% wypadków spowodowanych zmęczeniem kierowców – dodaje dr Ebrahim.

Od bezsenności do wypadku

Badanie wykonane w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych wykazało, że 4,2% kierowców zasnęło za kierownicą w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie. Autorzy przeprowadzonego przez Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób badania powołują się też na dane National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), które mówią, że przyczyną 2,5% wszystkich śmiertelnych wypadków i 2% wypadków bez ofiar śmiertelnych jest zmęczenie kierowcy.

Według ankiety CDC to mężczyznom częściej zdarza się zasnąć w czasie jazdy niż kobietom (5,3% w porównaniu do 3,2%), a porównując wiek kierowców, zasypianie za kółkiem zdarza się częściej tym młodszym (ponad 4,9% w grupie 18-44 lat w porównaniu do 1,7% w grupie powyżej 65 lat).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here