Przyczyny, objawy oraz postępowanie w przypadku zawału serca

0
55

Zawał serca to coraz częściej występujący problem ówczesnej społeczności. Istnieje wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do tego stanu, a sam zawał może wywołać wiele niechcianych i groźnych efektów. Zaburzenie to może również doprowadzić do śmierci lub nieodwracalnych w skutkach dysfunkcji. Jakie są przyczyny i objawy zawału? Jak reagować w przypadku zawału swojego lub osoby znajdującej się w pobliżu?
Przyczyny zawału.
Przyczyn tego stanu jest bardzo wiele. Jedne zalezą bezpośrednio od człowieka i jego postępowania, inne są uwarunkowaniami genetycznymi lub skutkiem towarzyszących chorób.

Do najczęściej spotykanych przyczyn zawału zalicza się:

– palenie papierosów,
– zażywanie używek,
– picie zbyt dużej ilości kawy,
– otyłość,
– miażdżyca,
– nadciśnienie tętnicze,
– brak aktywności ruchowej, siedzący i leniwy tryb życia,
– cukrzyca,
– niewłaściwa dieta,
– wiele innych.
Każde niepokojące objawy powinny być konsultowane z lekarzem specjalistą, a aby w porę ustrzec się przed zawałem należy zwracać szczególną uwagę na poszczególne symptomy. Do najbardziej widocznych objawów należy zaliczyć: silny ból w klatce piersiowej, osłabienie, zawroty głowy, kołatanie i nierówny rytm bicia serca, odczucia niepokoju, duszność, ból brzucha, lęk przed śmiercią i wiele innych.
Zawał serca pierwsza pomoc.

Jak postępować w przypadku zawału?

Jak pomóc osobom, które zmagają się z problemami sercowymi?
Zawał serca to stan, który powstaje zaledwie w kilkadziesiąt sekund. Szybka reakcja i pomoc może uratować życie, jak i zminimalizować jego skutki.
Pierwszym i podstawowym zadaniem osoby, która znajduje się w pobliżu człowieka przechodzącego zawał, jest wezwanie pomocy, karetki pogotowia, lalkarzy specjalistów, ratowników medycznych lub innych służb mundurowych. Osoba taka powinna również zadbać o bezpieczeństwo chorego, jak również zapewnić mu dopływ powietrza. Postępowanie z chorym zależne jest od jego stanu. Jeśli osoba, u której wystąpił zawał serca jest przytomna należy ułożyć ją w pozycji siedzącej, rozpiąć koszulę i udrożnić wszystkie możliwe drogi dostępu powietrza. Poza budynkiem należy stworzyć miejsce zacienione oraz spokojne. Osoba pozostająca w stanie nieprzytomności powinna zostać ułożona w pozycji bocznej bezpiecznej. Stale należy kontrolować u chorego tętno i oddech. Ustanie bicia serca należy zgłosić ratownikom, a w przypadku umiejętności resuscytacji podjąć próbę masażu serca.
Prawidłowe, spokojne oraz rozważne działanie może uratować życie osobie przechodzącej zawał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here