Zakodowane informacje

0
347

Kwadraty wypełnione mozaiką białych i czarnych pól można dziś spotkać prawie wszędzie. Czym są tak zwane kody QR? Jakie informacje przenoszą? Jak je odczytywać i tworzyć?

Na co dzień nie dziwi nas, że kasjerka w sklepie przesuwa produkty nad specjalnym czytnikiem zamiast wstukiwać ręcznie ceny. Kody kreskowe są dla nas czymś normalnym, co znacznie ułatwia życie. Coraz częściej możemy też spotkać kody na planie kwadratu z charakterystyczną, niby przypadkową mozaiką białych i czarnych pól. Widujemy je na billboardach, banerach internetowych, na etykietach różnych produktów, w prasie, na wizytówkach a nawet na dokumentach, jak dowód rejestracyjny pojazdu.

Czym są kody QR

Skrót QR oznacza z angielskiego szybką odpowiedź (quick response). To kwadratowy kod graficzny wynaleziony w 1994 r. przez japońską firmę Denso-Wave. Kod ten, podobnie jak zwykły kod kreskowy, służy do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być błyskawicznie odczytane przez specjalne czytniki. W odróżnieniu do kodu kreskowego, w którym można zapisywać jedynie znaki numeryczne, kod QR pozwala na kodowanie zarówno numerów, jak i znaków japońskich oraz należących do alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego lub cyrylicy.

Po co stosujemy kody

Ten sposób znakowania wymyślono do celów przemysłowych i transportowych. Dziś zastosowanie tego rozwiązania jest o wiele szersze. W codziennym życiu zamiast przemysłowego skanera ustawionego nad taśmą produkcyjną używamy komputera z kamerką lub telefonu z aparatem i odpowiednią aplikacją. Potrzeba zaledwie chwili, by rozszyfrować zawartość kwadracika zamieszczonego w reklamie lub gazecie. Zamieszczenie kodu bywa najlepszym sposobem, by przekierować kogoś na stronę internetową po więcej informacji.

Z czego składa się kod

Kod QR ma postać kwadratu wypełnionego ciemnymi i jasnymi punktami. Są to tzw. moduły. Za ich pomocą zakodowane są znaki numeryczne i literowe oraz wszystkie niezbędne informacje umożliwiające odczytanie kodu. Za pomocą tego kodu można zapisać bardzo dużo informacji. Dane kodowane są zarówno w pionie, jak i w poziomie. Wersja 40 kodu QR może zawierać w sobie ponad 4000 znaków alfanumerycznych, czyli liter, cyfr i znaków specjalnych. Tymczasem w kodzie kreskowym mieści się zaledwie 13 cyfr. Dzięki korekcji błędów kod QR może być odczytany nawet wtedy, gdy jego fragment zostanie zniszczony lub jest nieczytelny. Kody QR nie muszą być czarno-białe. Ważne jest jednak, by zachować jak największy kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi punktami.

Formaty danych zapisanych w kodzie

Generalnie w kodzie możemy zapisać cyfry, litery i symbole. Jednakmożemy też tak sformatować tekst, że po odczytaniu kodu zostanie podjęta określona akcja, np. otworzy się zapisany w kodzie adres strony www.

Najpopularniejsze formaty:

  • Adres internetowy: Kody w gazetach i reklamach najczęściej zawierają adresy stron www danej usługi lub produktu albo linki do stron w serwisach społecznościowych.
  • Dane kontaktowe: mogą stanowić łatwą do przeniesienia do telefonu wizytówkę – wystarczy zeskanować kod a dane zapiszą się w książce adresowej.
  • E-mail: Kod może zawierać wiadomość e-mail z treścią i adresem odbiorcy, co umożliwia natychmiastową wysyłkę i np. wzięcie w ten sposób udziału w konkursie.
  • SMS: Podobne jak w przypadku e-maila można przygotować SMS, który wyśle się po zeskanowaniu kodu na określony numer.
  • Pozycja geograficzna: W kodzie QR można zapisać dane geolokalizacyjne, dzięki czemu w telefonie wyświetli się mapa konkretnego miejsca.
  • Tekst: To format odpowiedni do różnego rodzaju zastosowań.
  • Numer telefonu: Po odczytaniu kodu połączenie z zakodowanym numerem jest realizowane automatycznie.
  • Wydarzenie: Czytnik kodów automatycznie doda dane imprezy do kalendarza w telefonie.
  • Dane sieci Wi-Fi: W kodzie QR można zapisać dane niezbędne do zalogowania do sieci Wi-Fi. Rozwiązanie to jest idealne do kafejek internetowych oraz lokali z hot spotami.

Jak tworzyć kody QR

Kody QR może tworzyć każdy, ponieważ korzystanie z tych kodów nie wymaga żadnej licencji ani nie wiąże się z opłatami. Wystarczy odpowiedni generator, który można znaleźć w Internecie. Jednym z nich jest GoQR. Godne wypróbowania są też generatory ze stron zxing.appspot.com/generator oraz qrcode.kaywa.com. Obecnie nawet niektóre aplikacje na telefon, np. QR Droid dają możliwość tworzenia kodów. Kod QR można zapisać jako plik graficzny (JPG, PNG, GIF, TIFF), dlatego można go wykorzystać w bardzo różny sposób: wydrukować, umieścić na stronie WWW, wysłać e-mailem, nadrukować na koszulkę albo kubek.
Przy tworzeniu własnych kodów warto pamiętać, że ich rozmiar powinien być dostosowany do przeznaczenia i miejsca ekspozycji. Innych rozmiarów będzie kod na billboardzie a innych na koszulce. Problem może stanowić jedynie odczytanie zbyt małego kodu – wszystko zależy od jakości aparatu cyfrowego wmontowanego w telefon. Zakłada się, że kod powinien mieć minimum 2,5 na 2,5 cm. Oczywiście, jeśli kod zawiera więcej informacji niż tylko adres internetowy to jego wielkość powinna proporcjonalnie rosnąć.

Kod na dowodzie rejestracyjnym

Na dowodzie rejestracyjnym pojazdu znajduje się kod podobny do kodów QR. W jego centrum widoczny jest rdzeń w kształcie kwadratu o naprzemiennie ułożonych białych i czarnych ramkach. Od tego elementu, przypominającego widzianą z góry piramidę schodkową charakterystyczną m.in. dla kultury Azteków, pochodzi nazwa Kod Aztec. Są w nim zakodowane wszystkie dane pojazdu.
Dzięki temu, skanując ten kod telefonem, można przenieść te dane za pomocą specjalnej aplikacji bezpośrednio do systemu wystawiającego np. polisę OC lub AC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here