Zielony samochód

0
205

Jest 10 sposobów na to, by pojazdy mogły stać się bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Zobacz, jak można zmniejszyć emisję dwutlenku węgla przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Akcesoria i elektronika

Od dwóch do czterech procent spalanego paliwa wykorzystywane jest do zasilania urządzeń elektrycznych, oświetlenia, wyświetlaczy, radioodbiorników, itd. Można to ograniczyć, wykorzystując nowoczesne oświetlenie LED lub energooszczędne systemy audio, takie jak iPody.

Materiały

Lżejsze materiały powodują mniejsze spalanie. Można więc wymienić tradycyjną stal na lżejsze tworzywa jak ultralekką stal, aluminium czy włókno węglowe. To ostatnie jest wytrzymalsze niż stal i wykorzystywane m.in. w bolidach F1.

Klimatyzacja

Korzystanie z klimatyzacji zwiększa spalanie o ok. 10 procent. Ale z kolei przy dużych prędkościach używanie klimatyzacji jest bardziej ekonomiczne niż otwieranie okien, które powoduje zwiększenie oporów powietrza. Od 2010 roku Toyota Prius, czołowy model hybrydowy, ma na dachu panel słoneczny zasilający klimatyzację.

Kształt

Bardziej aerodynamiczny kształt zmniejsza opory powietrza – jeden z największych wrogów ekonomicznej jazdy. Kształty pojazdów są więc dostosowywane tak, by zapewnić płynny obieg powietrza wokół pojazdu. Dotyczy to też drobnych elementów takich jak lusterka, wycieraczki, obręcze kół, itd.

Zapłon

Wyłączanie silnika nawet na krótko, zamiast pracy na luzie, pozwala znacznie zmniejszyć spalanie. Nowe modele pojazdów automatycznie wyłączają silnik w czasie postoju (np. na czerwonym świetle) i ponownie włączają, gdy kierowca wciśnie pedał gazu.

Hamulce

Jedną z ważniejszych zalet nowoczesnych samochodów hybrydowych jest odzyskiwanie podczas hamowania energii kinetycznej pojazdu, która normalnie jest tracona. Energia ta jest wykorzystywana do doładowania akumulatorów. Jednak nawet w zwykłym pojeździe przewidywanie sytuacji na drodze i unikanie gwałtownego hamowania pozwala jeździć oszczędniej i powoduje mniejsze zużycie hamulców.

Napęd

W ostatnich latach producenci wypuścili na rynek wiele modeli z sześciobiegową automatyczną skrzynią. Według szacunków Forda taka skrzynia biegów, w porównaniu z tradycyjną, pozwala zredukować spalanie o 4-6%. Volkswagen wypuścił nawet model z siedmiobiegową skrzynią. Ponadto wiele pojazdów posiada wskaźnik informujący kierowcę, kiedy powinien zmienić bieg.

Paliwo/silnik

Silniki hybrydowe są coraz popularniejsze, bo efektywniej wykorzystują paliwo, łącząc tradycyjny silnik spalinowy z systemem elektrycznym. Są też już pojazdy, w których całkowicie zrezygnowano z silnika spalinowego, pozostawiając jedynie napęd elektryczny wykorzystujący akumulatory ładowane przez podłączenie do gniazdek. Jednak choć samochody elektryczne same nie wydzielają spalin, wykorzystują prąd produkowany w elektrowniach węglowych.

Opony

Około 15% zużycia paliwa zużywane jest na pokonanie oporów powstających przy toczeniu się opon po asfalcie. Dostępne obecnie na rynku opony o niskich oporach toczenia mogą zmniejszyć zużycie paliwa o 3-5%. Problem w tym, że takie opony mogą być mniej bezpieczne na mokrych nawierzchniach. Efektywność zapewnia też utrzymywanie zalecanego ciśnienia w oponach.

Transport alternatywny

Prawdopodobnie najlepszym sposobem na zmniejszenie zużycia paliwa jest zostawienie samochodu na parkingu. Do krótkich przejażdżek po mieście korzystajmy z komunikacji miejskiej albo, jeszcze lepiej, wsiądźmy na rower. To pomoże chronić środowisko naturalne. Samochody są odpowiedzialne za 70% emisji dwutlenku węgla związanej z transportem. Rowery – za 0%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here