Jak wybrać nowoczesny dom, który będzie tani w eksploatacji?

Budowa domu to ogromne wyzwanie. Pierwszym z nich jest wybranie idealnego projektu, który będzie spełniał wymagania wszystkich członków rodziny. Jak wybrać nowoczesny dom, który będzie elegancki i funkcjonalny?

Wszystko w parterze

Nowoczesne domy parterowe już od dłuższego czasu są bardzo popularne. Dlaczego?

Nowoczesne domy parterowe są eleganckie i przede wszystkim bardzo funkcjonalne. Rezygnacja ze schodów to duże ułatwienie nie tylko dla osób starszych, ale również rodzin z małymi dziećmi. Wnoszenie i znoszenie dzieci bywa kłopotliwe. Trzeba również pamiętać, że schody mogą okazać się niebezpieczne dla naszych maluchów.

Dom parterowy jest łatwy w rozbudowie. Nowoczesne domy najczęściej mają niewielki metraż. 100 – 120 metrów kwadratowych najczęściej jest optymalną powierzchnią dla klasycznej rodziny 2 + 2. Zdarza się jednak, że taki metraż przestaje być wystarczający.

Rozbudowę domu parterowego można poprowadzić w dwóch kierunkach. Podniesienie dachu jest jedną z możliwości. Użytkowe poddasze można zamienić na mieszkalne. Poddasze idealnie sprawdzi się jako pokoje dla dzieci czy dodatkowe sypialnie.

Inna możliwość rozbudowy domu to dobudowanie dodatkowego pomieszczenia w parterze. To rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie na większej działce. Mała działka stanie się nieforemna i nieatrakcyjna.

Powiększenie domu w parterze to idealny sposób na dobudowanie dodatkowego pokoju, garażu na drugi samochód czy pomieszczenia gospodarczego.

Ekonomiczne rozwiązania

Nowoczesne domy dzięki swojej powierzchni, która jest idealnie dopasowana do potrzeb mieszkańców, są tańsze w utrzymaniu. Warto pamiętać, że to ogrzewanie jest największym kosztem w budżecie domowym. Ogrzewanie domu parterowego jest łatwiejsze niż domu, który ma poddasze lub podpiwniczenie.

Nowoczesny dom warto wyposażyć w technologie ułatwiająca zarządzanie domem. Smart dom jest wyposażony w urządzenia, które pozwalają nie tylko kontrolować dom, ustawić alarm, ale przede wszystkim zarządzać ogrzewaniem oraz oświetleniem.

Ogrzewanie, które uruchamiane jest dzięki internetowej aplikacji pozwala na obniżenie temperatury w domu, gdy domownicy są w pracy. Przed powrotem mieszkańców temperaturę można podnieść, by po powrocie do mieszkania wszyscy czuli przyjemne ciepło.

Nowoczesne domy, które są praktyczne i funkcjonalne muszą być również energooszczędne. Rozwiązania te pozwalają obniżyć koszty utrzymania nieruchomości, ale również mają pozytywny wpływ na naszą planetę. Ograniczenie zużycia mediów jest niezmiernie ważne w dzisiejszej rzeczywistości.

Redakcja nietylkoubezpieczenia.pl