Co trzeba wiedzieć o sprowadzaniu towarów z Chin?

Importowanie towarów z Chin jest nie lada wyzwaniem, szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę na chińskim rynku. Czeka przed nimi wiele wyzwań, trzeba też mieć na uwadze możliwość pojawienia się wielorakich problemów.

Oczywiście wielu trudności można uniknąć, jeśli transport z Chin będzie dobrze przemyślany i właściwie zorganizowany. Zawsze można też skorzystać z pomocy doświadczonego i profesjonalnego pośrednika, która zna tamtejszą kulturę i zwyczaje biznesowe. Może pomóc w obsłudze importu z Chin lub nawet zająć się wszystkim w imieniu swojego klienta.

O czym powinien pamiętać każdy bezpośredni importer z Chin?

Na import z Chin składa się wiele elementów, jest to spore przedsięwzięcie, które rozpoczyna się od znalezienia odpowiedniego dostawcy. Kolejnym krokiem jest wynegocjowanie jak najlepszych warunków produkcji i jej kontroli oraz cen. Następnym etapem jest wybór środka transportu i zorganizowanie go. Można wybrać transport kolejowy, lotniczy lub morski. W przypadku importu z Chin najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest obecnie fracht. Trzeba liczyć się z tym, że towar wysyłany z Chin będzie musiał przejść przez odprawę celną, dopiero później rozpocznie się jego dalszy transport do miejsca docelowego, czyli do siedziby firmy. Na koniec trzeba jeszcze rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z agencją pośrednictwa, która zajmie się częściowo lub w całości transportem z Chin. Jako pośrednik podpisuje umowę bezpośrednio z chińską firmą, dzięki czemu polski inwestor nie musi ryzykować. Polscy importerzy z Chin mieszkają i pracują na co dzień w Państwie Środka lub zatrudniają tam lokalnych pracowników, dzięki czemu doskonale znają tamtejszy rynek i mają szereg sprawdzonych kontaktów biznesowych.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że inwestor nie musi osobiście wszystkiego organizować i nadzorować ani nawet wyjeżdżać do Chin. Pośrednik spotka się z dostawcami i ustali warunki współpracy. Oceni też jakość fabryki chińskiej i wytwarzanych przez nią produktów. Zajmie się każdym etapem kontroli produkcji, aby nie doszło do żadnych nieprawidłowości i komplikacji.

Pośrednik pomocą dla osób wkraczających na chiński rynek

Jeśli ktoś nie zna zasad panujących na chińskim rynku ani tamtejszej etykiety biznesowej, to najlepszym rozwiązanie będzie podpisanie umowy z doświadczonym polskim importerem z Chin, który udziela profesjonalnej pomocy. Zajmie się między innymi weryfikacją wiarygodności dostawcy, przeprowadzając wizję lokalną w fabryce. Uzgodni też z klientem i dostawcą wszystkie warunki zarówno handlowe, jak i techniczne dotyczące realizacji zamówienia. Pośrednik sprawdza wymagane certyfikaty towarów, którymi dysponuje ich dostawca, uzgadnia z dostawcą sposób znakowania produktów i opakowań. Jego zadaniem będzie również złożenie zamówienia w imieniu klienta, nadzorowanie go, sprawdzenie dokumentów eksportowych.

Od importera z Chin można oczekiwać organizacji kontroli towaru przed wysłaniem go do kraju docelowego. Zajmie się też obsługą logistyczną importu wraz z odprawą celną pod adres wskazany przez klienta. Udzieli wskazówek dotyczących płatności za towar, transport, odprawę celną. Można też liczyć na fachowe doradztwo dotyczące importu z Chin. W Polsce dostępnych jest coraz więcej firm zajmujących się na co dzień importowaniem towarów z Chin i pośrednictwem w tej czynności, więc bezproblemowo zorganizują go od A do Z. Można też zlecić pośrednikowi pomoc na konkretnym etapie przedsięwzięcia. Elastyczność oferty sprawia, że możliwe staje się dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Pozostaje wobec tego poświęcenie czasu na znalezienie godnego zaufania podmiotu, z którym podpisze się umowę.

Redakcja nietylkoubezpieczenia.pl