Samochody elektryczne – wady i zalety

Z roku na rok samochody elektryczne zyskują coraz większą popularność. Powszechnie wieszczone jest z tego powodu zakończenie ery silnika spalinowego i całkowite zawładnięcie rynkiem przez auta na prąd. Warto sobie jednak zadać pytanie, jakie są konkretnie zalety, lecz przede wszystkim wady takich pojazdów, zanim wyda się na nie pieniądze.

Zalety samochodów elektrycznych

Co może być zliczone jako najważniejsza zaleta auta na prąd? Nie da się ukryć, że jest nią oczywiście oszczędność pieniędzy. Posiadając samochód elektryczny, całkowicie zapomnieć można o wizytach na stacjach benzynowych. Dzięki obecnemu w aucie napędowi elektrycznemu, zamiast tankować, auto trzeba ładować, a to możliwe jest na wielu darmowych stacjach ładujących lub też po prostu u siebie w domu.
Oprócz mniejszego kosztu podróżowania auta na prąd to również ogromne zalety dla środowiska. Pamiętać bowiem trzeba, że podczas jazdy nie generują one absolutnie żadnych szkodliwych substancji.
Nie można również zapominać o tym, że takiego typu auta są znacznie mniej awaryjne. Nie tylko nie ma tu przecież dużego i skomplikowanego silnika, lecz również skrzyni biegów. Cała konstrukcja jest znacznie mniej skomplikowana, a przez to mniej awaryjna. Dzięki temu oszczędza się ogromne pieniędzy na naprawach oraz serwisach, ponieważ nie ma potrzeby w takim aucie, chociażby wymienić oleju.

Wady samochodów elektrycznych

Niestety jak łatwo się domyślić, samochodu elektryczny to również całkiem pokaźna ilość najróżniejszego rodzaju wad. Od czego trzeba zacząć? Przede wszystkim wymienić tu trzeba cenę takiego samochodu, która jest dwa, a często nawet trzy razy wyższa niż porównywalnego auta z silnikiem spalinowym.
Innego typu bardzo poważną wadą jest to, że silnik elektryczny posiada znacznie mniejszy zasięg niż spalinowy. Autem na benzynę lub ropę spokojnie można przejechać od 600 do nawet 1000 kilometrów. W przypadku modelu na prąd zasięg rzadko kiedy przekracza 300-400 kilometrów. A co najgorsze, auto na paliwo można w ciągu kilku minut zatankować, podczs gdy ładowanie akumulatorów w aucie na prąd często potrafi trwać nawet kilkanaście godzin.
Na koniec warto jeszcze zaważyć, że prąd nie bierze się z niczego, a jego źródłem są trujące środowisko elektrownie. Powoduje to, że tego typu auta nie są wcale tak bardzo ekologiczne, jak to jest powszechnie reklamowane. Może się nawet okazać, że gdy staną się głównym środkiem lokomocji, ich duża liczba będzie tak samo szkodliwa, jak w przypadku aut z klasycznym napędem spalinowym.

Redakcja nietylkoubezpieczenia.pl