Jak przyspieszyć komputer – praktyczne porady

Prędzej czy później każdy użytkownik komputera zderzy się z problemem zbyt wolnej jego pracy. Za wolno zacznie się on włączać, zbyt długo będzie trwało otwieranie poszczególnych plików, czy też po prostu dochodzić będzie do zawieszania się systemu. Czy są jakieś sposoby na to, aby poprawić wydajność komputera? Czy można w jakiś sposób przyspieszyć jego pracę?

Jak przyśpieszyć komputer sprzętowo?

Podstawową metodą na przyśpieszenie pracy komputera, jest zajęcie się jego poszczególnymi podzespołami. Oczywiście kluczowe w tym wypadku jest to, aby dokonać rewizji przydatności takich podzespołów jak procesor, czy też karta graficzna, jeśli zależy nam na przyśpieszeniu pracy PC w grach. Dużym skokiem jakości w przypadku pracy komputera jest również dołożenie dodatkowej kości pamięci RAM.
Ostatnimi czasy najlepszym sposobem na to, aby przyspieszyć komputer, jest zmiana dysku twardego ze starszego typu, jakim są dyski magnetyczne na nowoczesny dysk SSD. Dzięki temu, że jest to dysk półprzewodnikowy, czyli nieposiadający mechanicznych elementów, czas dostępu do poszczególnych danych jest znacznie krótszy, co przekłada się na szybsze działanie nawet starszych komputerów ze starszymi i wolniejszymi procesorami.

Jak przyspieszyć komputer oprogramowaniem?

Bardzo często powodem spowolnienia pracy komputera nie jest jednak wolny i stary procesor, lecz problemy związane z oprogramowaniem. Przede wszystkim mowa tu jest o zaśmieceniu dysku twardego i rejestru systemu operacyjnego, lecz również o obecności różnego rodzaju niechcianych programów, takich jak wirusy. Ich obecność może w naprawdę dużym stopniu powodować pogorszenie się pracy całego komputera.
W jaki zatem sposób przyśpieszyć komputer od strony jego oprogramowania? Przede wszystkim poleca się zakupienie i zainstalowanie dobrej klasy oprogramowania antywirusowego, które będzie stale monitorowało bezpieczeństwo systemu. Drugim krokiem jest użycie oprogramowania oczyszczającego dysk z niechcianych i zbędnych już programów. Najczęściej tego typu programy są darmowe.
Oprócz tych wszystkich elementów i czynności, innego typu ważną sprawą jest zaktualizowanie sterowników w komputerze. Często dochodzi bowiem do sytuacji, gdy pracuje się na serownikach wydanych wiele miesięcy temu, a często nawet kilka lat temu. Prowadzić to może do spowolnienia działania poszczególnych komponentów. Mowa tu przede wszystkim o karcie graficznej, której efektywność funkcjonowania w ogromnym stopniu zależy od tego, na jakich sterownikach pracuje.

Redakcja nietylkoubezpieczenia.pl