Stary dom. Kompleksowy remont to najlepsze wyjście

Zakup starego domu do remontu może być dobrą decyzją, oczywiście pod warunkiem, że nieruchomość nie jest ruiną, a koszt remontu nie przekroczy jej wartości. Niestety i takie sytuacje się zdarzają. Zdarza się, że remont starego domu okazuje się zbyt kosztowny. Sensowniej jest go zburzyć i wybudować w tym samym miejscu nowy. Jeśli jednak nieruchomość jest do remontu, ale jej stan jest akceptowalny, warto kupować i remontować. Najlepiej od razu kompleksowo.

Kompleksowy remont lepszy niż prace remontowe podzielone na etapy

Wydawać by się mogło, że remont starego domu podzielony na etapy to rozwiązanie, które jest dużo rozsądniejsze, między innymi z uwagi na koszty. Owszem koszty remontu przeprowadzanego etapami nie będą mniejsze, lecz wydatki będą rozciągnięte w czasie a więc łatwiejsze do opłacenia. Jednak w miarę swoich możliwości finansowych, warto przeprowadzić kompleksowy remont nieruchomości. Za jednym razem zrobić wszystko lub jak najwięcej. Dlaczego to ważne? Powodów jest kilka. Kompleksowy remont to praca, po której będzie można wprowadzić się do domu i po prostu mieszkać w dobrych warunkach. Każdy, kto mieszkał kiedykolwiek w domu, gdzie wiecznie coś się remontuje, wie doskonale, że nie jest to komfortowa sytuacja.

Kompleksowy remont to mniejszy wydatek

Kompleksowy remont to także mniejsze wydatki, bowiem nie trzeba będzie powtarzać pewnych prac. Przy remontach wykonywanych etapami, takie sytuacje się zdarzają. Przykładem jest choćby malowanie ścian czy montaż podłogi. Jeśli wykonamy te prace najpierw a za jakiś czas zdecydujemy się na zmianę ogrzewania, czy przeróbki instalacji elektrycznej, malowanie ścian czy zakładanie podłóg trzeba będzie powtarzać ponownie, tracąc czas a także pieniądze.

Praca samodzielna czy wynajęcie fachowców?

Planując remont starego domu, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej, by zrobili go fachowcy czy też wykonać go samodzielnie? Nie ma idealnego rozwiązania. Jeśli zakres prac jest bardzo duży i przekracza nasze możliwości, oczywiście konieczne jest wynajęcie fachowców. Warto jednak pamiętać, że każda godzina pracy ekipy remontowej to koszty. Aby były mniejsze, można po prostu podzielić prace na te, które muszą zrobić ci, którzy się na tym znają i te, które można wykonać we własnym zakresie. Każdy – nawet ten, kto nie zna się na pracach remontowych – może wykonać przy remoncie niemało. Kłaść gips, malować, wykonywać drobne prace murarskie czy montażowe. Takie postępowanie ma sens, bowiem znacznie zmniejsza koszty remontu.

Podsumowując

Kompleksowy remont starego domu związany jest z koniecznością poświęcenia czasu i pieniędzy. Nie zawsze będzie łatwo, jednak trzeba mieć na uwadze jedno. Po zakończeniu takiego remontu, kolejny będzie potrzebny najprawdopodobniej dopiero za kilka lat. Wcześniej zaś będzie można mieszkać w pięknym domu, gdzie prace remontowe nie są konieczne.

Redakcja nietylkoubezpieczenia.pl