Jak leczyć przeciążenia i urazy?

Czasami po intensywnym wysiłku zaczynamy odczuwać silny ból w danym miejscu, na przykład w którymś ze stawów lub mięśni. Mamy duże trudności z używaniem bolącej części ciała, możemy mieć na przykład problem z wejściem po schodach, ruszaniem ręką i tak dalej. Warto wówczas zastanowić się, czy czasem nie przeciążyliśmy którejś części naszego organizmu. Kto jest najbardziej podatny na takie kontuzje? Jak leczyć przeciążenia i urazy?

W jakich sytuacjach jesteśmy najbardziej narażeni na przeciążenia

Z przeciążeniami najczęściej zmagają się sportowcy, zawodnicy oraz osoby wykonujące pracę fizyczną. Jednymi ze sportów najbardziej obarczających ryzykiem kontuzji są: sztuki oraz sporty walki (mma, judo, boks, karate, kick-boxing itd), tenis, koszykówka, siatkówka, hokej, piłka nożna oraz oczywiście wszelkiego rodzaju sporty ekstremalne. W każdej z tych dyscyplin różne części ciała są bardziej narażone na wystąpienie kontuzji. Z przeciążeniami bardzo często zmagają się również osoby często odwiedzające siłownię i podnoszące ciężary. Prowadzi to do obciążenia zarówno stawów, jak i mięśni i z tego powodu wśród naukowców przeważa opinia, że najlepiej jest budować muskulaturę wykorzystując jedynie masę własnego ciała lub niewielkich obciążeń, ale za to ze zwiększoną ilością powtórzeń ćwiczenia. Jedną z dyscyplin sportu, która jest najmniej obciążająca dla organizmu jest pływanie. Nie bez powodu pływanie jest polecane osobom, które na przykład mają problemy z kręgosłupem i nie powinny wykonywać zbyt dużo tradycyjnych ćwiczeń. Przy okazji niewielkiego obciążenia możemy spalić dużą ilość kalorii, a nawet zbudować zdrowo wyglądającą sylwetkę.
Problem przeciążeń i urazów dotyczy również osób wykonujących prace fizyczne – wnoszenie mebli, praca na budowie i wiele innych. Pracując ponad swoje możliwości, również możemy doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

Jak leczyć przeciążenia i urazy?

W takim razie, co jeśli już przytrafi nam się sytuacja, że odczujemy przeciążenie lub doznamy urazu? Takie rzeczy się zdarzają. To, na czym powinniśmy się skupić, to regeneracja. Pozwólmy naszemu organizmowi spokojnie wrócić do formy. Nie obciążajmy bolącego stawu. Unikamy chodzenia, jeżeli czujemy ból w nodze i unikajmy używania ręki, jeżeli czujemy ból w ręce. Jeżeli jesteśmy sportowcami – poinformujmy trenera o tej sytuacji. Dobrze jest stosować zimne kompresy lub spraye chłodzące w miejscu bólu. W razie silnego dyskomfortu można sięgnąć po środki przeciwbólowe. Nie zapominajmy jednak o tym, że warto byłoby skonsultować się również z lekarzem i sprawdzić, czy nie doszło do poważniejszych uszkodzeń.

Redakcja nietylkoubezpieczenia.pl